Londra’daki derin iktidar oyunları ve yankıları: O kebap salonunun sahibini Türk sananlar yanıldı

Londra’daki derin iktidar oyunları ve yankıları: O kebap salonunun sahibini Türk sananlar yanıldı
REKLAM ALANI
Yayınlama: 04.07.2021
11
A+
A-

İngiltere, daha doğru ifadesiyle Birleşik Krallık, gerçekten tuhaf şeylere sahne oluyor. “Umutsuz vaka” Hancock, suya düşen taşlar gibi halka halka yayılan “skandal dalgalarına” dönüştü bile. İktidar oyunu, kebap salonlarının diline ve “hizmetine” kadar düşebiliyor. Nasıl mı?

Siyasi skandallar ülkesi Birleşik Krallık, tam bir hafta önce “umutsuz vaka” Sağlık Bakanı Matt Hancock’un istifasına sahne oldu. Büyük çoğunluğun beklediği bu istifa bazı kişilere ilham vermiş olmalı ki, Londra’da bir restoran sosyal medya hesaplarından bu istifayı kutlamak için ücretsiz kebap dağıtacağını duyurdu ve kısa süre içinde restoranın önünde metrelerce uzunluğunda kuyruk oluştuğu da basına yansıdı.

Peki kimdi bu Hancock’un istifasını bin Adana kebap dağıtarak kutlayan kebapçı?

Önce bellekleri tazeleyelim.

ADANA KEBAB SEVGİSİ

Pandemi boyunca verdiği kararlar ve demeçler nedeniyle gerek Başbakan Boris Johnson’ı gerekse Ulusal Sağlık Hizmetleri NHS’i zor durumda bırakan Hancock, son olarak basına yansıyan gizli yazışmalarda Johnson tarafından “umutsuz vaka” olarak tanımlanmıştı.

İktidar Partisi  seçmeninin inanmak istemediği bu gizli yazışmalar Başbakan ve eski başdanışmanı arasında WhatsApp’tan yapılmış, Başbakanlık Basın Servisi tarafından da yalanlanmamıştı.

Bu nedenle Sağlık Bakanının istifa etmesi bekleniyordu ki, bakanlık binasının güvenlik kamerasına yakalanan müstehcen görüntülerin medyaya yansımasıyla kamuoyunun istifa beklentisi gerçek oldu.

LONDRA’DA BEŞ ŞUBESİ VAR

İşte bu istifadan bir hafta sonra, Londra’nın ünlü bir kebap restoran zincirinin Adana’da kebap eğitimi almış ortakları halkın duyduğu memnuniyeti ifade etmek için “bedava” kebap dağıttı.

Adana kebap dağıtan restoranın Türklere ait olduğunu düşünenler ise yanıldı, çünkü restoran İngiliz restoranıydı ve Hancock’un istifasını “pazarlama aracı” olarak kullanmayı seçmişti.

Londra’da 5 şubesi olan restoranın dağıttığı bedava kebap için gelen müşterilerden ayrıca dilerlerse kanser vakfına yardımda bulunabilecekleri ve eğer toplanacak yardım 1000 Pound’u geçerse ekstra 100 kebabın daha ücretsiz dağıtılacağı ve  aynı uygulamanın 10 Temmuz cumartesi yineleneceği duyuruldu.

HEM İŞSİZ HEM EVSİZ

Bir hafta içinde hem işini hem de evini kaybeden eski  Sağlık Bakanı, danışmanıyla bakanlık binası içinde öpüşürken güvenlik kameralarına yakalanmış ve ilişkisini itiraf edip, kendisine güvenenlerden özür dileyerek istifa etmişti.

Aynı şekilde ”sevgilisi” olan danışmanın da görevine son verilmişti.

GÖZDE SAPANLI – BIRMINGHAM / BİRLEŞİK KRALLIK

FOTO: www.instagram.com

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.