Macaristan: Sayıştay üniversitelerdeki kadın sayısından şikâyetçi

Macaristan: Sayıştay üniversitelerdeki kadın sayısından şikâyetçi
REKLAM ALANI
Yayınlama: 07.09.2022
7
A+
A-

Macaristan’da Sayıştay, ülkedeki yükseköğretim sistemiyle ilgili bir raporda kadın öğrencilerin artık çoğunlukta olmasından yakındı.

Rapora göre “eğitimin pembeleşmesi” yalnızca erkekleri dezavantajlı kılmakla kalmaz, aynı zamanda demografik sorunlara da yol açarmış: Eğitimli kadınlar daha zor eş bulur ve daha az çocuk doğururmuş. Macarca yayın yapan medyanın itirazı var.

ÚJ SZÓ (Slovakya)

1950’LERDEN KALMA FİKİRLER

Új Szó, Orbán hükümetinin ve yönettiği devlet kurumlarının tamamen demode bir kadın imajına takılı kalmış olduğu eleştirisinde bulunuyor:

“Tanınmış bir Alman puding üreticisinin 1950’lerde şöyle bir sloganı vardı: ‘Kadınların iki hayati meselesi vardır: Ne giyecekleri ve ne pişirecekleri.’ … Sayıştay raporunun da gösterdiği gibi, bugün hâlâ bu tutumu benimseyen siyasi aktörler var. … Macaristan’da giderek daha fazla eğitimli kadın olması hükümeti rahatsız ediyor. … Neden acaba? Çünkü [onlara göre] eğitimli kadınlar yeterince çocuk doğurmuyor ve bu yüzden Macar ulusu yok olup gidiyor.”

ÉLET ÉS IRODALOM (Macaristan)

ORBÁN KADINLARIN AKADEMİSYEN DEĞİL EV HANIMI OLMASINI İSTİYOR

Élet és Irodalom, Macaristan’da eğitimli kadınların işinin zor olduğundan yakınıyor:

“Raporu kaleme alanlar, üniversite mezunu kadınların sayısı artınca doğum oranının düşeceğine inanıyor. Ancak uluslararası istatistikler, gerçekle hiçbir ilgisi olmayan ve tamamen saçmalıktan ibaret bu iddiayı çürütüyor. … Orbán hükümeti, kadınların itaatkâr ev yardımcılarına indirgendiği bir koyu muhafazakâr aile imajını güçlendirmek için her zamankinden fazla çaba gösteriyor. Politikalarının çoğu, erkek ve kadın arasında gerçekleşen klasik evlilikleri pekiştirmeyi amaçlıyor. Toplum politikasına dair tasavvurlarında, kendi yollarını çizmek isteyen eğitimli ve özgür kadınlara yer bulunmuyor.”

YENİ POSTA – BUDAPEŞTE

FOTO: AA

KAYNAK: https://www.eurotopics.net/tr/287886/macaristan-sayistay-ueniversitelerdeki-kadin-sayisindan-sikayetci

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.