Macron Kiev’deydi: Görüşme iyi geçti, başka?

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Moskova ziyaretinin ardından salı günü de Kiev’e gitti. Ukraynalı mevkidaşı Zelenskiy, desteklerinden ötürü Fransa’ya teşekkür etti ve Minsk anlaşmalarının önemini özel olarak vurgulayan Macron’a Ukrayna’nın anlaşmaları uygulayacağı güvencesini verdi.

 

Yorumcular ise asıl aktörlerin Moskova ve Washington olduğu kanısında.

 

GORDUNUA.COM (UA)

MİNSK ANLAŞMALARI UKRAYNA’NIN ÇIKARINA DEĞİL

Batı ve Rusya, barışa giden yolun Minsk anlaşmalarına riayet etmekten geçtiği konusunda hemfikir görünüyor, diyor Iliya Kusa Gordonua.com’da: 

“Batılı ortaklarımız Rusya’yla gerilimi azaltmanın ve uzlaşmanın yegane yolu olarak Minsk anlaşmalarının uygulanmasını isteyecekler, zira bu onlar için en acısız ve çıkarlarını (demek istediğim bizim değil, onların çıkarları) en az riske atan yol. … Avrupalılar, Amerikalılar ve Ruslar, bir uzlaşmaya varılması için Ukrayna’nın uygulamaya koyması gereken hususlar konusunda müşterek bir tasavvura sahip: Af, Donbass’a özerklik ve (belki de) Donetsk ve Luhansk bölgeleriyle doğrudan müzakere.”

 

RADİO KOMMERSANT FM (Rusya)

FRANSA’NIN HAMLESİ ANCAK KISMEN KATKI SAĞLAR

Moskova ile Washington arasındaki zıtlıkların eninde sonunda açıklığa kavuşturulması gerektiğini düşünüyor Radio Kommersant FM: 

“Macron, Moskova’nın endişelerini [ABD’den] daha iyi anladığını ve sorunun yalnızca en açık emaresini yani buzdağının görünen yüzü olarak Ukrayna krizini değil, aynı zamanda özünü de gördüğünü ima ediyor. Ancak aşılamaz bir engel de var: Moskova ve Batı arasındaki köklü ve kavramsal karşıtlıkların üstesinden gelebilmek -tüm iyi niyetine rağmen- Paris’e değil, Washington’a bağlı. Bu uzun ve zorlu bir süreç olacak. Amerika’nın asıl niyeti yalnız Rusya için değil, Fransa gibi bir ABD müttefiki için de belirsiz.”

 

EL PERİÓDİCO DE CATALUNYA (Estonya) 

PUTİN NE İSTEDİĞİNİ ÇOK İYİ BİLİYOR

Rus devlet başkanının net bir stratejisi olduğu kanısında El Periódico de Catalunya: 

“Görünüşe göre, somut hedeflere ulaşmak için olayların ritmini belirleyen Putin’in kendisi: Krizin çözümüne yönelik kararları Washington’la yapılacak bir anlaşmaya indirgemek ve böylece Ukrayna’nın onarılamaz biçimde zayıflamasını sağlamak, aynı zamanda da Avrupa cephesini bölmek – ABD müttefik kampını zayıflatmanın dolaylı bir yolu. … Tüm bunları da Macron’un girişiminin daha çok iç politika niyetlerinden kaynaklandığı ve Biden’ın Afganistan’daki acınası görüntüyü düzeltmek için baskıyı artırmak istediği şeklindeki ikili izlenimi ortadan kaldırmadan yapmak.”

YENİ POSTA – BERLİN

Kaynak: https://www.eurotopics.net/tr/276013/macron-kiev-de-goeruesme-iyi-gecti-baska?pk_campaign=et2022-02-09-tr&pk_kwd=276013

FOTO: AA