Mainz Alevi Toplumu yeni binasına kavuştu: Başkan Ebling’e “makas kesmiyor“ şakası

Mainz Alevi Toplumu’nun yeni binasının açılışına katılan Mainz Büyükşehir Belediye Başkanı Michael Ebling kırmızı kurdeleyi keserken “makas kesmiyor“ şakasının altında kalmadı ve 111 avro bağışta bulundu, ardından halay çekti.

Mainz Alevi Toplumu’nun onarımı biten yeni binasının açılışında konuşan Mainz Belediye Başkanı Michael Ebling, kültür merkezlerinin Almanya’daki çok renkliliğe katkı sunduğunu belirtti ve “Alevi toplumunun kendi kültürünü yaşatma çabası, gençlerin, çocukların bu güzel kültüre sahip çıkıyor olması sevindirici. Pandemi öncesi 2019 yılında kır şenliğinize katıldığımda oradaki coşkuya hayran kalmıştım. Şimdi Mainz Alevi Toplumu’nun kendi binasına kavuşmuş olması son derece sevindirici” dedi.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

Başkan Ebling açılışta yönetim kuruluna randevu vererek, sorunları ve ihtiyaçları konuşmak istediğini de belirtti.

Diğer taraftan açılışta yöneticilerle birlikte kırmızı kurdeleyi kesmeye hazırlanan Başkan Ebling’e “makas kesmiyor” şakası da yapıldı. Mainz Büyükşehir Belediye Başkanı Ebling 111 avroluk sembolik bağışta bulundu. Başkan Ebling içeri girince vatandaşlarla halay da çekti.

SİYASETÇİLER, SENDİKACILAR, SANATÇILAR, DEDELER

Başkan Ebling’in yanı sıra  Rheinland-Pfalz eyalet milletvekilleri, farklı partilerden siyasi temsilciler, sendikacılar, sanatçılar, yazarlar Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Yönetim Kurulu, AABF İnanç Kurulumuzun Ana, Dede ve Babaları, yakın çevremizdeki AKM Cemevleri ve Bölge Temsilcilerinin katıldığı açılış sokak festivali olarak gerçekleştirildi.

280386058_2104014049762525_7393227945615906746_n

Image 1 of 9

YARINLARA MİRAS

Açılışa ilişkin Mainz Alevi Toplumu’ndan yapılan açıklamada birlik, beraberlik, barış ve dostluk mesajları yer aldı.

Dönüşümlü başkanlık sistemi ile yönetilen Mainz Alevi Toplumu’ndan yapılan açıklamada “Kültürümüzü ve inanç değerlerimizi yaşatacak, yarınlara miras olarak devredeceğiz. Lokmalarımızı pay edecek dayanışmayı genişleteceğiz. Devraldığımız emeği büyütüp yarınlara taşıyacağız. Bu hepimizin başarısıdır” dendi.

Açılışta Birlik’90/Yeşiller Partisi milletvekili Tabea Rößner, Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) milletvekili Daniel Baldy, Mahalle Muhtarı Matthias Huber, Alman Sendikalar Birliği (DGB) Mainz Teşkilatı Başkanı Alessandro Novellino, DGB Bölge Müdürü Susanne Wagner, ATİYAB’dan iş insanları, “Barış“ metnine imza attıkları için cezalar verilen ve sürgünde yaşamak zorunda bırakılan “Barış Akademisyeni” hocalar, çok sayıda sanatçı, ozan, müzisyen, gazeteci yer aldı.

Yaklaşık 300 kişilik merkezde kurslar, çeşitli toplantılar ve paneller gerçekleştirilecek.

Mainz Alevi Toplumu’nun yeni binası am Hemel 2, 55124 Mainz adresinde yer alıyor

YENİ POSTA – MAİNZ