Maske düştü mü? “Müfrit Ukraynacı” Deniz Yücel’in Almanya PEN Başkanlığı tehlikede

Uluslararası Yazarlar Birliği (PEN) Almanya Başkanı Deniz Yücel’in Ukrayna savaşıyla ilgili NATO ve askeri müdahale yanlısı açıklamaları başını derde soktu. Köln kentinde PEN adına yaptığı bir konuşmada NATO’nun savaşa müdahalesini savunan Die Welt gazetesi muhabiri Yücel’e eski başkanlardan tepki yağdı.

 

NATO’nun Ukrayna savaşına müdahale etmesi çağrısında bulunan gazeteci-yazar ve Almanya PEN Yazarlar Birliği Başkanı Deniz Yücel’e önceki 5 başkandan ağır tepki geldi ve istifası istendi. Bir anda medyanın da gündemine giren tartışmalarda, Yücel’in zor durumda kaldığı gözlendi. Der Spiegel’de yer alan habere göre, selefleri Yücel’in PEN adına konuşmayı bir an evvel bırakmasını istedi. 

“PEN ADINA KONUŞTU, TÜZÜĞÜ İHLAL ETTİ”

Der Spiegel’in de ulaştığı ve selefleri Gert Heidenreich, Christoph Hein, Johano Strasser, Josef Haslinger ve Regula Venske tarafından yazılan bir mektupta, Lit.Cologne edebiyat festivalinin açılış etkinliğinde PEN Başkanı Deniz Yücel, Ukrayna savaşıyla ilgili açıklamaları nedeniyle sert biçimde eleştirildi. İtirazcılar, NATO’nun doğrudan askeri müdahalesini talep eden Yücel’in istifa etmesi gerektiğini dile getirdiler.

“BURASI SENİN ÖZEL GÖRÜŞ ALANIN DEĞİL”

Yücel’e yönelik mektupta “Burası senin özel görüş yerin değil” diye yazan eski PEN başkanları, “Köln’deki etkinlikte açıkça PEN Başkanı olarak konuştu ve ayrıca oraya bu şekilde davet edildi. Açıklamalarıyla yetkilerini aşmış ve PEN tüzüğünü ihlal etmiştir. Yücel’in ‘NATO Ukrayna’daki savaşta doğrudan bir katılımcı yapma riskiyle karşı karşıya kalabilir’ şeklindeki açıklamalarına bakarsak o zaman Putin’in ne kadar cesaret edebileceğini görebiliriz” şeklindeki  ifadelere yer verildi.

DENİZ YÜCEL: “İYİ FİKİR, DEĞİL Mİ?

Köln’deki etkinlikte Spiegel yazarı Susanne Beyer’in “Ukrayna üzerindeki hava sahası kapatılmalı mı?” sorusuna Yücel şu yanıtı vermişti:

“İyi bir fikir olur, değil mi? Aksi takdirde Kiev’in Rus silahlı kuvvetleri tarafından bombalanma riski var. Ukraynalılar hepimizi bu savaşa dahil etmeye elbette bu kadar hevesli değil.”

“KENDİ İÇİMİZDE KONUŞACAĞIZ”

Öte yandan Deniz Yücel, Twitter’daki paylaşımında  Deutschlandfunk’un istifa talebini reddettiği yönündeki  habere atıfta bulunarak “Bu tartışma (ayrıca/aslında) tamamen farklı şeyler hakkında. Ama bunu kendi içimizde açıklığa kavuşturacağız” mesajına yer verdi. Frankfurter Allgemeine Zeitung ve Süddeutsche Zeitung gazetelerinde de istifa talepleri hakkındaki haberler dikkat çekti.

GEÇEN EKİM AYINDA SEÇİLMİŞTİ

Die Welt Gazetesi muhabiri 48 yaşındaki Deniz Yücel, Ekim  2021’de Frankfurt’taki tarihi Paul Kilisesi’nde düzenlenen genel kurulda başkanlığa seçilmişti. DW Türkçe’ye göre, o tarihte, 2017’den beri görevini sürdüren PEN Almanya Başkanı Regula Venske yeniden aday olmamıştı.

PEN’in yıllık kongresi mayıs ayında  Gotha’da gerçekleşecek.

“TERÖR” SUÇLAMASI

Deniz Yücel, Die Welt Gazetesi’nin Türkiye muhabirliğini yaparken “terör” suçlamasıyla 2017-2018 yılları arasında Türkiye’de tutuklanmış, daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Yücel’in tutuklanması Türkiye ile Almanya arasında siyasi gerginliğe yol açmıştı.

Yücel, “Agentterrorist: Eine Geschichte über Freiheit und Freundschaft, Demokratie und Nichtsodemokratie” (Ajan Terörist: Özgürlük ve Dostluk, Demokrasi ve Pek de Öyle Olmayan Demokrasi Üzerine Bir Hikâye) adlı kitabın da yazarı.

Uluslararası Yazarlar Birliği PEN dünya genelinde 100 ülkede yaklaşık 150 yazar örgütünün dahil olduğu bir oluşum. Almanya merkezi Hessen eyaletindeki Darmstadt kentinde bulunuyor. Deniz Yücel de Hessen’li olmasıyla biliniyor.

YENİ POSTA – FRANKFURT