Medyanın gücü, BBC’nin marifeti: Rus büyükelçi neden sınıfta kaldı?

Birleşik Krallık devlet televizyonu BBC’de duayen gazeteci Andy Marr’ın hazırlayıp sunduğu haber programı Rusya ile ilişkilerin gerginleşmesine neden olabilir. Ortalık daha da karışabilir.

Andy Marr’ın, Rusya’nın Londra büyükelçisi Andrei Kelin ile yaptığı röportaj, Rus hükümetinin icraatları ve inandırıcılığı konusunda kamuoyunun yeteri kadar kanaat sahibi olmasını sağlamış olsa da, Rusya’nın reaksiyon gösterip göstermeyeceği merakla bekleniyor.

İPLERİ PUTİN’İN ELİNDE OLAN KUKLA

Rusya Devlet Başkanı Putin’in, ülkenin temsilciliği görevini verdiği diplomatik isimleri hangi kriterlere göre seçtiğini merak edenler, Andy Marr’ın yaptığı röportajı seyrederek sorularına yanıt bulabilirler. Yirmi yılı aşkın süredir ülke yönetimini “tek adam” olarak elinde bulunduran Putin de, tıpkı diğer “diktatörler” gibi, itaat kabiliyeti yüksek, sorgulama ve muhakeme kabiliyeti zayıf “kukla” bürokratlarla çalışıyor.

Rusya’nın, Ukrayna’ya gönderdiği askeri birliklerle ilgili yöneltilen sorulara, akıl dışı cevaplar veren büyükelçi, sadece Andy Marr’ın değil, izleyenlerin de sabrını zorladı.

Ukrayna’nın, Rusya için bir tehdit olduğunu ve kendilerine saldırmalarından korktuklarını söylerken, iki ülke arasındaki askeri ve coğrafı farklılıkların izleyenler tarafından bilinmediğini düşünüyor olsa gerek ki, konuşmasına büyük bir ciddiyet içinde devam etti.

PUTİN’E MUHALİF AKTİVİST NAVALNY DE NASİBİNİ ALDI

Ukrayna konusundaki yanıtlarla tatmin olmayan Andy Marr, muhalif aktivist Nalvany’nin hapisteki  sağlık durumunu ve hapse atılma nedenini sorunca, büyükelçi adeta ateş saçmaya başladı.

Putin tarafından, özel seçildiği ve görevlendirildiği her halinden belli olan Büyükelçi, Navalny için “normal hareketler gösterirse tutukluluğu biter” şeklinde bir cevap verme gafletinde bulununca, Andy Marr, “normal hareketlerden” neyi kastettiğini sordu. Bunun üzerine “Normal hareketlerin neler olduğunu ben söyleyemem, onu hâkim söyler” diyerek konuyu başka bir yöne çekmeye çalıştıysa da ikna edici olamadı ve Andy Marr röportajı sonlandırmak zorunda kaldı.

ARKA PLANDA BAŞKA GELİŞMELER OLABİLİR

Öte yandan, iki Rus ajanının, başka isimler ve başka ülke pasaportları kullanarak, Çekya’da 2014 yılında yaşanan patlamanın sorumlusu oldukları ve aynı iki ajanın 2018 yılında, eski Rus ajanı olan bir baba ve kızının İngiltere’deki bir parkta zehirlenmiş olarak bulunmalarının ardındaki isimler oldukları da son günlerde Birleşik Krallık medyasında öne çıkan haberler arasında.

Bu haberlerden rahatsızlık duyan ve güven endeksi sorgulanan Rus hükümetinin, büyükelçinin verdiği röportajdan sonra, kolay kolay “reputasyonunu düzeltemeyeceği” siyasi kulislerde konuşulanlar arasında.

Bir de üstüne Rus aşısı Sputnik V’in, Avrupa İlaç Ajansı’na gönderilen örneklerinin, ülkede kullanılardan farklı olduğu haberi yansıyınca, ortalığın iyice karışacağı öngörülüyor.

GÖZDE SAPANLI – BIRMINGHAM / BİRLEŞİK KRALLIK

FOTO: A.A.