Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Argon, yeni kuşaktan umutlu

TOAB’ın düzenlediği 100. yıl kutlamasına katılan Mehmet Akif Ersoy ‘un torunu Selma Argon “Avrupa’daki çocuklarımızla gurur duyuyorum” dedi.

İstiklal Marşımızın kabulünün 100’üncü yılıyla ilgili TOAB Esslingen ve Nürtingen’in düzenlediği kutlama çerçevesinde Facebook’tan canlı yayınına katılan Selma Argon, Yeni Posta’ya özel açıklamalarda bulundu. Argon, İstiklal Marşı’nı ezberden okumayı başaran, İstiklal Marşı yarışmalarına büyük ilgi gösteren Avrupa’daki son kuşak Türkiye kökenli çocuklarımızla gurur duyduğunu belirtti.

Selma Argon

“GÖREV ÖNCE ANNE VE BABAYA AİTTİR”

Selma Argon özetle şunları söyledi:

“Aile çocuğuna bir şey aşılamazsa olmaz. Çocuklar taklitçidir. Anne baba okuyorsa çocuk da okur. Küçüklükten yerleşen bazı şeyler değişmiyor. Dünyanın neresinde olursa olsun bu nedenle çocuğun kendi kültürünü öğrenmesi ile ilgili ilk görev önce anne babaya aittir sonra bu görev öğretmenlere düşüyor. Nereye gidersem gideyim, çocuklara öğretirseniz büyük ilgiyle öğreniyor. Almanya’da artık beşinci kuşak var. Elbette arada bir Türkiye’ye de  gitmiyorlarsa oranın kültürüne kayıyorlar.

DEDESİNİN SÖZÜYLE MESAJ VERDİ

Ancak dedem Mehmet Akif Ersoy’un dediği gibi ‘Batının ilmini, fenini alın ama dönüp bizim geleneklerimizle kaynaştırın. Tamamen Batılılaşmayın’. Çalışarak, okuyarak, uyum sağlayarak bunu yapmak gerek.  Türk kimliğini, özlerini korumaları için de önce anne babalara büyük görevler düşüyor”

Erkan Öner

“ÇOCUKLARIMIZ MARŞIMIZI HASRETLE OKUYOR”

Diğer taraftan toplantıda bir konuşma yapan  Stuttgart Başkonsolosu Erkan Öner de açıklamasında “Almanya’daki  veli birlikleri, okul aile birlikleri, öğretmenlerimiz Türk dilini ve kültürünü yaşatmak için, İstiklal Marşımızı çocuklarımıza en iyi şekilde öğretmek için canla başla çalışıyorlar. Württemberg’de 13 bölgede ise İstiklal Marşı  yarışmalarımız sürüyor. Dereceye giren çocuklarımızı en iyi şekilde ödüllendireceğiz. Çocuklarımızın İstiklal Marşı’nı hasretle nasıl söylediklerine sevinerek tanık oluyoruz” sözlerine yer verdi.

Eğitim Ataşesi Dr. Ümit Kaptı da bölgede düzenlenen İstiklal Marşı yarışmalarına öğrencilerin geniş katılım göstermesinin sevindirici olduğuna işaret etti.

 

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

TOAB BAŞKANI GÜVEN TOYMAZ: “HEYECANLA 2023’Ü BEKLİYORUZ”

Açılış konuşması yapan TOAB Ess/Nür Başkanı Güven Toymaz ise özetle şunları aktardı:

“İstiklal Marşı’nı anlayabilmek için, Mehmet Akif’i iyi bilmek, onun bütün yönleriyle şahsında topladığı ve Türk milleti tarafından bütünüyle benimsendiği milli mücadele ruhunu yakından tanımak, bu ruhu hakkı ile hissetmek gerekir. Milli bayramlarımızı kutlamanın, hak ettiği değeri en iyi şekilde vermenin önemi Cumhuriyet’e sahip çıkmakla, anavatanda olduğu gibi, Avrupa’da yaşayan milletimizin istikbal ve istiklali ile çok alakalıdır. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın geçmişten gelen şanlı tarihini öğrenmeleri, dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, kişilik gelişimleri ve başarıları ile paralel olacaktır. Zaman tünelindeyiz adeta, Önceki 19 Mayıs’ı, dün 23 Nisan’ı ve şimdi de İstiklal Marşımızın kabulünü kutluyoruz. Heyecanla 2023’ü bekliyoruz.”

Toymaz, programın hazırlanmasında ve sunumunda emeği gecen yönetim kuruluna ve bölge öğretmeni Ahmet Ceylan’ a Mustafa Tuğrul Tanser’e, TOAB’dan Betül Sarılı ve Turgut Mutlu’ya teşekkürlerini de iletti.

YENİ POSTA – STUTTGART