Merkel ve Draghi umutlu: ABD’nin İklim Zirvesi’ne dönüşü rahatlattı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD’nin iklim sorununu çözmek için İklim Zirvesi’ne geri dönmesinin önemli bir sinyal olduğunu belirterek, bundan memnuniyet duyduğunu söyledi. İtalya Başbakanı Mario Draghi de salgının iklim krizini ikinci plana atmaması gerektiğini hatırlattı.

ABD’nin ev sahipliğinde 40 ülke liderinin katıldığı çevrimiçi İklim Zirvesi’nde bir konuşma yapan Başbakan Merkel, sera gazlarının azaltılmasına yönelik küresel hedeflere ulaşabilmek için dünyanın ABD’nin desteğine ihtiyacı olduğunu ifade etti.

İklim değişikliğiyle mücadele için hızlı ve kararlı “küresel eylem” çağrısında bulunan Merkel, Paris Anlaşması’nın hedeflerine ulaşmanın hayati öneme sahip olduğunu kaydetti.

YENİLENEBİLİR ENERJİLER

Almanya’nın 2020’de elektriğin yüzde 46’sını yenilenebilir enerjilerden ürettiğini ve bunu 2030’a kadar yüzde 65’e çıkarmak istediklerini anlatan Merkel, “Yeni tip koronavirüs salgını sonrası gerekli ekonomik toparlanmayı, özellikle iklim alanında yenilikçi büyüme için kullanmak istiyoruz. Bu yüzden kömür yerine yenilenebilir enerjilere yatırım yapıyoruz” diye konuştu.

Şansölye, Almanya’nın şu anda bağlayıcı olan AB’nin sera gazlarını 2030’a kadar yüzde 55 azaltma hedefine katkıda bulunacağını vurguladı.

Dünya çapında biyolojik çeşitlilik kaybını durdurmaya kararlı olduklarını dile getiren Merkel, kara ve denizdeki alanların yüzde 30’unun koruma altına alınması gerektiğini düşündüklerini belirtti. Angela Merkel, gelişmekte olan ülkelerle dayanışmaya ihtiyaç bulunduğuna dikkat çekerek, “Gelişmiş ülkeler olarak 2020’ye kadar iklim finansmanı için yıllık 100 milyar dolar toplama sorumluluğumuz vardı. Bu en az 2025 yılına kadar devam ettirilmelidir. Bu kapsamda Almanya’daki iklim finansmanımızı 2020’ye kadar ikiye katlayarak yılda 4 milyar avroya çıkardık ve önümüzdeki yıllarda da katkımızı yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

İTALYA VE MARİO DRAGHİ

İtalya Başbakanı Mario Draghi de, koronavirüsle mücadele ederken iklim değişikliğiyle mücadeleyi gözden kaçırmamaları gerektiğini hatırlattı. Zirve dolayısıyla Biden’a teşekkür eden Draghi, “Ülkelerimiz salgınla mücadele ederken karşı karşıya olduğumuz iklim değişikliği krizini gözden kaçıramayız” dedi.

Draghi, Paris İklim Anlaşması’nda küresel ısınmayı sanayi öncesi seviyelere kıyasla 1,5 santigrat derece ile sınırlandırma sözü verdiklerini anımsatarak, “Fakat o zamandan bu yana yaptığımız eylemler yetersiz kaldı. Mevcut politikalar doğrultusunda 3 derecelik küresel ısınma hedefine ulaşmaya hazırız. Rotayı tersine çevirmeli ve bunu yakında yapmalıyız” ifadesini kullandı.

Ekonomileri dönüştürebileceklerini, daha yeşil ve kapsayıcı bir büyüme modeli izleyebileceklerini dile getiren İtalya Başbakanı, şöyle devam etti:
“Avrupa’da ‘Next Generation EU (Yeni Nesil AB)’ adıyla 750 milyar avroluk ortak bir plan başlattık. Hedeflerinden biri Avrupa’da çevresel geçişi desteklemek ve 2050 yılına kadar Avrupa Birliği’ni (AB) karbon nötr hale getirmektir. Bunun yüzde 10’u yani yaklaşık 70 milyar avroluk kısmı sadece İtalya’da yeşil altyapı, döngüsel ekonomi ve sürdürülebilir hareketliliğe ayrılacak.”
Sürdürülebilirliğe yönelik gayretlerini etkili ve kapsayıcı çok taraflılık yaklaşımıyla çerçevelendirmeleri gerektiğini anlatan Draghi, “İtalya bu yıl G20 Dönem Başkanlığını yürütmektedir ve gezegenimizin korunması, bizim programımızın ana hedeflerinden biridir. G20 ülkeleri, küresel emisyonların yüzde 75’ini oluşturmakta. Paris Anlaşması’nın hedeflerine ulaşmamız için özel bir sorumluluğumuz var” değerlendirmesinde bulundu.

LİDERLERE CESARETLE HAREKET ETME ÇAĞRISI

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus da burada yaptığı konuşmada, salgının insanoğlu ve doğanın birbirine olan ihtiyacını gösterdiğini belirterek, şunları söyledi:

“Covid-19 salgını bize bu karşılıklı bağımlılığı ve gezegenin paylaşımını öğretti. Hem Covid-19 gibi küresel felaketler hem de iklim, daha fazla bekleyecek zamanımızın olmadığın gösteriyor. Zaman bize baskı yapıyor. Covid-19’un bize öğrettiği gibi bu güçlüklerle yüzleşecek araçlara sahibiz. Harekete geçme zamanı, sınırdayız.”

Ruhani lider, salgın sırasında ve iklim değişikliği sebebiyle yaşanan sıkıntıların, kendilerini yeniliğe itmesi ve bu konuda teşvik etmesi gerektiğini dile getirdi.

Dünya liderlerine çağrıda bulunan Papa, “Kendimi de dahil ederek tüm liderlere cesaretle hareket etmelerine, adaletli şekilde çalışmalarını yapmalarına ve insanlara her zaman doğruyu söylemeye çağırıyorum. Böylece insanlar, bizim sıkça tetiklediğimiz yıkımdan gezegeni nasıl koruyacaklarını bilsinler“ ifadesini kullandı.

YENİ POSTA – BERLİN/ROMA

FOTO: A.A.