Merkel’in partisi CDU çöküyor mu? Daha 26 Eylül gecesi parti karışabilir

Almanya’da genel seçimler öncesinde siyaset bilimciler, Başbakan Merkel’in partisi CDU’yu bir çöküşün eşiğinde görüyor. Partinin başbakan adayı Laschet’in anketlerdeki oy oranı karamsar bir tablo ortaya koyuyor.

Almanya’da 16 yıllık başbakanlık döneminin son günlerine yaklaşan Angela Merkel’in partisi Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) ve kardeş parti Hıristiyan Sosyal Birlik’ten (CSU) oluşan Birlik partileri tarihi bir çöküşün mü eşiğinde?

Pazar günü yapılacak Federal Meclis seçimleri, Birlik Partileri adına en az oy aldıkları federal seçimler olabilir. Daha 26 Eylül’ün gecesinde kuruluşundan bu yana Federal Almanya’nın kaderini elinde tutmuş iki Hıristiyan demokrat partide (CDU ve CSU) büyük kavgaların patlak vermesinden korkuluyor.  

DW Türkçe’de yer alan bir haberde, Fransız haber ajansı AFP’nin araştırmalarına dikkat çekildi. Ajans, çok sayıda kamuoyu araştırma sonucunun ortaya koyduğu veriler ışığında siyaset bilimcilere, CDU/CSU’ya yönelik seçmen desteğinin neden azaldığını ve seçimlerden sonra neler olabileceğini sordu.

Siyasi partiler üzerine araştırmalar yapan Berlin Hür Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Oskar Niedermeyer’e göre CDU, planlarını hatalı bir devamlılık olgusu üzerine kurarak seçmenin Merkel’e gösterdiği “genelleşmiş temel güveni” Armin Laschet’e de otomatik olarak yansıtacağını sandı.

Haberin devamı için TIKLAYIN

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: A.A.