Meta, Avrupa’ya baskı yapmak mı istiyor?

Meta, Avrupa’ya baskı yapmak mı istiyor?
REKLAM ALANI
Yayınlama: 11.02.2022
Düzenleme: 11.02.2022 11:01
15
A+
A-

Meta geçtiğimiz hafta kişisel verilerin Avrupa’dan ABD’ye aktarımına ilişkin güvenli yasal yollar bulunmazsa “Facebook ve Instagram dahil olmak üzere bazı ürün ve hizmetleri Avrupa’da sunamayabileceğini” açıklamıştı.

 

Meta daha sonra bunun Avrupa’dan ayrılmaya yönelik bir tehdit olduğunu inkâr etti. Yorumcular bundan pek etkilenmiş gözükmüyor.

 

WEBCAFE (Bulgaristan)
 

FACEBOOK’SUZ BİR HAYAT DAHA İYİ

Mark Zuckerberg’in AB’ye yönelik tehditlerini gerçeğe dönüştürmesinin pek de kötü olmayacağını düşünüyor Webcafé: 

“Aşıların içindeki mikroçipler, Beyaz Saray’daki pedofillerle yamyamlar ve Buckingham Sarayı’ndaki sürüngenlerle ilgili komplo teorileri, geldikleri yere, kimsenin umurunda olmayan küçük ve bilinmeyen internet forumlarına geri dönecek. Böylece biz de dünyanın düz olduğuna inanan insanların da var olduğunu unutabileceğiz. Bu azımsanacak bir şey değil!”

 

AVGİ (Yunanistan)  

YORGUN DEV GÜCÜNÜ KULLANIYOR

Analist Charis Papaevangelou Avgi’de şöyle yazıyor: 

“Meta’nın AB’den ayrılma tehdidi, Atlantik’in her iki yakasındaki siyasi karar alıcılara, veri iletimi için gecikmeksizin yeni bir yasal çerçeve geliştirerek hayata geçirmeleri yönünde baskı yapmak üzere tasarlanmış bir hile – Avrupalı makamlar boyun eğmeyecek gibi göründükleri için bilhassa da ABD’yi hedef alıyor. Öte yandan, varoluş krizi içindeki şirket AB’deki hizmetlerin durdurulmasının neden olacağı darbeyle başa çıkabilecek bir durumda değil. Bu tehdit aynı zamanda büyük dijital şirketlerin gücünü de gösteriyor. … Ayrılma, başta İrlanda olmak üzere AB’de binlerce işin kaybedilmesi anlamına gelecek.”

24 CHASA (Bulgaristan)  

META HÜKÜMETLERLE DİDİŞMEMELİ

Mark Zuckerberg hâlâ pazar gücünü kullanabileceğini düşünse de, şimdiye kadar bunu zaten iyi biliyor olmalıydı, yorumunda bulunuyor 24 Chasa: 

“Facebook tam bir yıl önce, paylaşılan haber içerikleri için yayıncılara ödeme yapmasını gerektiren yeni bir yasa yüzünden haber içeriklerinin Avustralya’da yayınlanmasını engellemişti. Bir hafta sonra ise pes ederek ödeme yapmaya başlamış, ama pek fazla dost kazanamamıştı.”

YENİ POSTA – BERLİN

Kaynak: https://www.eurotopics.net/tr/276082/meta-avrupa-ya-baski-yapmak-mi-istiyor?zitat=276063#zitat276063

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.