Milyonlarca tıklandı, rekora gidebilir: Kadr’in Zaman şarkısının sözlerini gazeteci Seyfi Alp yazdı

Kadr’in “Zaman” şarkısının sözlerini yazan ve klipte rol alan gazeteci Seyfi Alp, klibin daha ilk haftada 1 milyon 700 bin kere izlendiğini, kısa sürede YouTube’da 11 milyona diğer sosyal medya platformlarında 4 milyona ulaştığını belirtti.

Kadr çoktan fenomen olmuş son dönemin yıldız isimlerinden. Hiphop ritmler üzerine türkü yorumluyor. Kimi rapçi, kimi arabeskçi diyor. Almanya’da taksicilikten dönerciliğe kadar pek çok alanda çalışan Kadr, Türkiye’de esas çıkışını “Zalim Dünya” şarkısı ile yakaladı. Bugüne dek 10 şarkısını 240 milyondan fazla kişi dinledi. Aralık ayı başında müzikseverlerle buluşan ve gazeteci Seyfi Alp’in imzasını taşıyan son çalışması  “Zaman” ise sadece YouTube’da kısa sürede 11 milyondan fazla izlendi.

Seyfi Alp, şarkının altı ay içinde 30 milyondan fazla kişi tarafından izleneceğini umduğunu belirterek “Böyle bir çalışmada Kadr ile birlikte yer almaktan çok keyif aldım hem de gurur duydum” dedi.

Frankfurt’ta tanınmış bir restoranda halkla ilişkiler müdürü olarak da görev yapan Seyfi Alp, geçen haziran ayında, Kadr ile menajeri Sabri Can Akkoç’un restorana geldiklerini ve her şeyin böyle başladığını belirtti.

HER ŞEY BİR RESTORANDA BAŞLADI

Seyfi Alp bugün milyonların dilinde olan şarkının hikâyesini şu sözlerle anlattı:

“Kadr’in menajeri Sabri Can Akkoç’u 25 yıldır tanırım, babası da kadim dostumdur. Restoranın halkla ilişkiler müdürü olarak, hem müşteri memnuniyeti adına hem de 25 yıllık dostluğun hatırına sürekli belli aralıklarla masalarına hal ve hatırlarını, bir istekleri, bir eksikleri var mı, diye sormaya gidiyordum. Yemeklerinin bitimine doğru masaya tekrar gittiğimde, menajeri Sabri Can Akkoç, sanatçı Kadr’e dönerek dedi ki ‘Seyfi abi, kalemi çok güçlü bir ağabeyimiz. Benim mekânlarımın tanıtılmasında da emeği var, babamın da yakın arkadaşı’. Bu konuşma Kadr’in dikkatini çekti. Son bir yıldır düzenli şiir yazıyorum. Sohbet de  koyulaşınca son yazdığım bir şiirimden iki dörtlük okudum. Kalkıp arabaya binerlerken, Kadr bana şunu söyledi: ‘Abi şiirini çok beğendim, lütfen ikiyüzlü insanlarla ilgili bir şiir yazar mısın?’

Ben tabii ki böyle bir şeye hazırlıklıydım, ‘Olur’ dedim ve onlar gittikten sonra, o gece oturdum, ‘İki yüzlü’ diye bir şiir yazdım.

Sonra şiirimde bir nakaratı yakaladı;

‘Karanlıktan korkmaz oldum,

Yıllarca peşinden koştum.’

“KADR’İ DETAYLI ÇALIŞTIM”

Kadr, ‘Abi çok beğendim şiiri, kısa sürede yazmana rağmen’ dedi. Bana ‘Bu iki dizeye uygun, yani bu nakarata uygun şiir yazabilir misin?’ diyerek o iki dize  için yaptığı müziği dinletti.

Tabii o sırada ben diğer meselelerde olduğu gibi, Kadr’ın sanatsal kimliğini araştırdım, neler yapmış, neleri söyler, neleri dinler gibi tüm araştırmaları, ön çalışmaları yaptım.

Eve kapandım, tamamen bu şarkı sözüne odaklandım. Bana dinlettiği müziği de, sözler olmadan defalarca dinledim. Almanya’da 25 yıl aktif gazetecilik yaptım, son 5 yıldır da, sosyal medyada devam ediyorum, yerel gazetelere yazıyorum. Bütün bunlar bir birikim oluşturdu ve bütün bu birikimimi o birkaç güne sığdırıp, iyice konsantre olup bu şarkıyı yazdım.

“ŞARKININ ADINI KADR KOYDU”

Şarkının adını, “Zaman” olarak Kadr koydu. Çünkü benim tam zamanında karşısına çıktığımı söyledi. Ayrıca bana  ‘Şarkılarımda Türkçe konusunda eksiklerim olduğu söylenmekteydi, ben de böylesine Türkçeye hâkim bir kişi arıyordum, sen karşıma çıktın’ dedi.

Bir nedeni de, 4 Aralık Kadr’in yaş günüydü ve şarkı Kadr’in yaşgününde ilk kez piyasaya çıkacaktı. Yaşgününe denk geldiği için, tam zamanı diyerek, şarkının adını  da, “Zaman” koydu.

“ŞARKININ İLK KEZ YAYINLANIŞINI BİRLİKTE İZLEDİK”

Beni çok duygulandıran Kadr’in şarkısı YouTube’da yayına girerken son 2 dakikası canlı olarak bütün dünyaya verilecekti. Daha önce zaten 10’a yakın şarkısı 240 milyon defa izlenmiş. Kısacası, Kadir ben şarkı sözü yazmadan önce de ünlü, tanınmış biriydi. Mesela “Zalim Dünya” o dönemde 57 milyon defa izlenmişti, “Leyla”  şarkısı derseniz o da öyle. Ben bunları biliyordum. Ve o gün geldi Kadr beni evine davet etti. Şarkının yayına gireceği sırada ben evinin onur konuğuydum. Evde fazla kişi yoktu 4 – 5 kişiydik sadece. Beni çok onore etti.  Şarkının başlangıcını beraber el ele tutuşarak izledik. Hatta koltukları yan yana koydu ve ben gerçekten sevinç gözyaşı döktüm.

“Zaman” şarkısı ilk dört-beş günde sekiz yüz bin defa izlendi ve bu gidişte altı ay içinde en az 30 milyon defa izleneceğine inanıyorum.”

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video


ŞARKILARIM DA EN AZ HABERLERİM KADAR İYİ OLACAK…

Son 1  yıldır düzenli olarak şiir, 10 yıldır da öykü yazıyorum, yazmak için çok şeyden vazgeçtim.

Karanlığa bir kurşundu kelimelerim, her harfi için ağır faturalar ödedim.

Şiirlerimi demlenmiş çay tadında buluyorum son zamanlarda.

Yazmak, benim için bir aşk.. Kitap haline gelecek 30’ a yakın öykülerim var,  şiirlerim var. Şiirlerimi daha önce hece vezninde yazıyordum, ancak hece vezninde yakaladığım o duygunun kaybolduğunu gördüm. Şimdi serbes vezinde serbest ölçü ile yazıyorum şiirlerimi.

Şarkı sözü yazmaya devam edeceğim. Kendime bu konuda güveniyorum çünkü sadece haber yazan biri değil, o haberlere ruhunu veren bir kişi olmaya çalıştım. Bu alanda duygusallık bağlamında da yaşadığım olaylar var duyguyu da yakalayabiliyorum.

Ve şu anda da 25 yıllık gazetecilikten sonra  bir buçuk  yıldır Frankfurt’un tam şehir merkezinde çok kaliteli bir mekânda 40 kişilik bir çalışma ekibi olan bir restorantta halkla ilişkiler müdürüyüm. Bu da bana çok büyük artılar, faydalar sağlıyor.  İnsanları daha iyi gözlemleyebiliyorum. Almanya’da  25 yıldır yazarak hayatımı kazandım , şimdi bir buçuk yıldır dikkatli konuşarak, sağlam ve düzgün iletişim kurarak geçimimi sağlıyorum.

Dört-beş günde 800 bin defa izlendi, dinlendi  şarkımız, önümüzdeki dönemde de bu yönde, yani şarkı sözü yazarlığında yol alacağıma inanıyorum.

Bu vesile ile hem Almanya’da söz yazarlarının haklarını koruyan Gima’ya, hem de Türkiye’de söz yazarlarının haklarını koruyan Mesam’a üyelik başvurusu yaptım. Bunlar da gerçekleşecek.”

İşte milyonlarca kere izlenme kaydeden “Zaman” şarkısının Seyfi Alp imzalı sözleri:

ZAMAN

Beni sev yа dа geç
Ruhumu çаlmа
Benim ol, beni sev
Zаmаnım yok fаzlа

Beni sev yа dа geç
Aklımı аlmа
Benim ol, beni sev
Zаmаnım yok fаzlа

Kаrаnlıktаn korkmаz oldum
Yıllаrcа peşinden koştum
Uğrunа dereler, tepeler аştım

Kаrаnlıktаn korkmаz oldum
Yıllаrcа peşinden koştum
Uğrunа dereler, tepeler аştım

Alev аlsın, alev alsın
Güneş bаtsın, yаğmur yаğsın
Duyаn gören olmаsın ustа
Çift sözüm sаnа küpe, küpe olsun
Bütün dertlerim beni, beni bulsun
Vur kаdehi, çаl sаzı ustа

Alev аlsın, alev alsın
Güneş bаtsın, yаğmur yаğsın
Duyаn gören olmаsın ustа

Karanlıktan korkmaz oldum
Yıllarca peşinden koştum
Uğruna dereler, tepeler aştım

Karanlıktan korkmaz…

SEYFİ ALP HAKKINDA

16 Temmuz 1966 yılında Bolu’nun Seben İlçesi’ne bağlı Çeltikdere Köyü’nde doğdu.

Anadili Türkçe dışında, iyi derecede Almanca ve İngilizce, orta derecede Arapça biliyor, yaklaşık 10 yıl süreyle Arapça Sarf ve Nahiv dilbilgisi eğitimi aldı. İlkokulu, ortaokulu Bolu’da, liseyi Adapazarı’nda okudu. 1988 Yılında Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu.

1990 Yılından 2015 yılına kadar sırasıyla Türkiye, Sabah, Zaman ve Sabah Gazeteleri’nin Avrupa Haber Merkezleri’nde muhabir, redaktör, istihbarat şefi ve haber müdür yardımcısı olarak  çalıştı. Alman  futbol dergisi “Kicker”e  beş yıl boyunca Türkiye haberlerini yazdı. TRT Türkiye’nin Sesi Radyosu’nun Frankfurt muhabirliğini yaptı.

ATV Sabah’ta 1996 yılında Ali Kırca’ya ana haberlere çıktı. Avrupa’nın bütün ülkelerinde büyük olayları takip etti gazeteci olarak, sokak olayları da dahil. 2009 senesinde İsviçre’de bir yıl, 2010 ile 2017 arasında her sene 3 ay Sırbistan’da Sıla Yolu Projesi çerçevesinde gazeteci olarak çalıştı.

Irkçı saldırılarda Mölln’de de, Solingen’de de olay yerinde görev yaptı.

YENİ POSTA – FRANKFURT