“Mister Einstein” dijital eğitimde çığır açtı: Öğrenciler bir tuşla iletişime geçiyor

Hollanda’da “Mister Einstein” uygulamasıyla öğrencilerin hiçbir sorusunun yanıtsız kalmaması hedefleniyor. Uygulamanın yaratıcısı Şahin Yıldırım deneyimli gazeteci İlhan Karaçay’ın sorularını yanıtlarken, olanaklar hakkında bilgi verdi. 

Hollanda’da başarılı gelişmelere imza atmış olan Şahin Yıldırım, dijital eğitimde çığır açacak bir sistemi yerleştirmeye çalışıyor. Yıldırım’a göre, “Mister Einstein” sistemindeki dijital eğitim programı sayesinde, Hollanda’daki öğrencilerin, artık hiçbir sorusu cevapsız kalmayacak. Bu yeni uygulamada, öğrenciler nerede olursa olsunlar matematik, fizik, İngilizce ve kimya gibi derslerde haftanın yedi günü internet üzerinden uzman öğretmenlerle iletişime geçip istedikleri tüm sorulara cevap alabiliyorlar.

Hollanda’da benzeri olmayan bu çalışma sayesinde artık veliler ile öğrenciler strese kapılmadan sınavlara daha iyi hazırlanabilecekler.

Yeni uygulamanın baş aktörlerinden Şahin Yıldırım, dijital dünya ve dijital eğitim uygulama ile ilgili sorularımızı cevapladı.

PANDEMİDE EĞİTİME ÇARE

– Bu uygulamaya neden ihtiyaç duyuldu ve nasıl bir içeriğe sahip?

ŞAHİN YILDIRIM – Bir seneden fazladır dünya olarak koronavirüs salgını ile mücadele ediyoruz. Salgın milyonlarca insanın ölümüne sebep olduğu gibi, aradan bir yıldan fazla bir zaman geçmesine rağmen halen salgının yaygınlaşmasını tamamen önleyecek bir aşı bulunmaması, elbette tüm insanları çok tedirgin ediyor. Bu salgın sadece ekonomiyi, turizmi değil aynı zamanda eğitim sektörünü de ciddi şekilde etkiledi. Salgının iyice yayılmasından dolayı okullar kapandı, dersler yarım kaldı, tatiller uzatıldı. Yapılan son araştırmaya göre, Hollanda’daki öğrencilerin yarısından fazlasında çok ciddi bir şekilde gerileme kaydedildi. Bu hususla alakalı yapılan farklı araştırmaların detaylarına baktığımız zaman, özellikle yabancı kökenli öğrencilerin salgından çok daha fazla etkilendiğini ve birçok öğrencinin bu yıl mayıs ve haziran aylarında yapılacak sınavlara (Vmbo, Havo, Vwo) hazır olmadıklarını ve bunun kendileri üzerinde çok ciddi stres ve özgüven sorunu meydana getirdiğini görüyoruz.

“DİJİTAL TERİMİ GÜNDELİK HAYATIN PARÇASI“

– Dijital dünya ve yeni düzen hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

ŞAHİN YILDIRIM – “Hepimizin evinde bilgisayar olacak mı?” diye sorduğumuz yıllar, bundan on beş yıl öncesine aittir. Şaşılacak bir hızla dün düşündüğümüz bugün gerçekleşmektedir. Hayatımızın içine biraz daha dijital ağlar, dâhil olmaktadır.

Eskiden uzak görünen her şey artık bize çok daha yakın olmaya başladı. Ticaretten politikaya, eğitimden eğlenceye kadar yaşamımızın her safhasında artık dijital uygulamalar ve bu dijital uygulamanın parçası haline gelen yeni bir nesil yetişiyor. Aslında bu değişimleri tanımlamakta da artık zorlanmıyoruz. Küreselleşme, bilgi teknolojileri, dijital toplum, dijital silah, dijital para ve dijital eğitim sistemi gibi terimler, gündelik hayatın bir parçası haline geldi.

– Online eğitim hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

ŞAHİN YILDIRIM – Koronavirusü ile birlikte dünya ülkeleri online eğitimine tüm bireyleri entegre etmek için çalışmalara çoktan başladı. Önümüzdeki yıllarda dijital eğitim artık alternatif değil, hayatın ta kendisi olacak.
İşte, “Mister Einstein” da bu değişimdeki yerini almak için iki yıl önce ilk adımlarını attı ve kısa süre önce online bir platform kurdu. Bu platform üzerinden de online ev ödevleri yardımı, özel ders ve öğrencilere özel olarak sınav hazırlıkları yardımında bulunmak için dijital eğitim programını kurdu.

“HOLLANDA‘DA BENZERİ YOK”

– Mister Einstein uygulaması tam olarak nedir?

ŞAHİN YILDIRIM – Mister Einstein, Hollanda’da benzeri olmayan yeni dijital bir eğitim programıdır. Ortaokul ve lise öğrencileri (voortgezetonderwijs) evdeki bilgisayardan veya tabletten giriş yapabilir ve haftanın yedi günü sabah 10.00 ve 22.00 arası istedikleri zaman iki tuş sayesinde profesyonel öğretmenlerden matematik, fizik, kimya, İngilizce, Almanca  gibi toplamda 12 dersten anında online yardım alabiliyorlar.

Öğrenciler için özel tasarlanan ve herkesin kolayca kullanabildiği bu uygulama aslında günümüzde yetişkinlerin kullandığı bilindik Microsoft Teams, Zoom ve benzeri uygulamaların hepsini kapsayan ve öğrenciler için özel uyarlanan bir uygulama. Bu uygulama sayesinde öğrenciler öğretmenlere yazılı bir şekilde soru sorabilir, video görüşmesi yapabilir, ses kaydı gönderebilir, ekran paylaşımı yapabilir ve daha sonra memnun kaldığı öğretmeni ile her zaman özel bir iletişim kod aracılığı (koppelcode) ile iletişime geçebilir. Bunun yanı sıra öğrenciler arşiv konuşmalardan yaptıkları görüşmeleri tekrar okuyabilir ve uygulamanın içinde bulunan özel bir kütüphane sayesinde zorlandıkları ders ve konular hakkında yüzlerce videoya erişim sağlayabilirler.

UZMANLAR İŞ BAŞINDA

– Mister Einstein nasıl kaliteli bir hizmet sunabiliyor?

ŞAHİN YILDIRIM – Mister Einstein ekibi pedagojik, psikolojik eğitimi tamamlamış ve birçoğu gündelik hayatlarında ilkokul veya ortaokul/lisede (Basisscholen en Voortgezet Onderwijs) ders veren profesyonel öğretmenlerden oluşuyor. Yani öğretmenler hem alanlarında uzman hem de çocukları nasıl yönlendirebileceklerini çok iyi biliyorlar.
Daha kaliteli bir hizmet sunabilmek için öğrenciler uygulama üzerinden yaptıkları her görüşme sonrasında, ders aldıkları öğretmenlere bir not verebiliyor ve durum değerlendirmesi yapabiliyor. Böylece tüm konuşmaları anında takip eden ekibimiz, öğretmen ve öğrenci görüşmelerini takip edebiliyor ve anında öğrenciye detaylı bilgileri sağlıyor.

“HİÇBİR SORU CEVAPSIZ OLMAYACAK“

Neden Mister Einstein?

ŞAHİN YILDIRIM – Mister Einstein öğretmenleri öğrencilerle bir bir ilgileniyor ve anlamadıkları yerleri tek tek anlatıyorlar. Bunun sayesinde öğrenci kaldığı yerden dersine devam edebiliyor. Sonuç olarak da öğrencinin başarısı notlarına yansıyor. Ayrıca Mister Einstein dijital bir uygulama olduğundan, fiziki derslerden, yani özel dershanelerden çok daha ucuz. Normalde özel dershanelerde haftanın iki günü çocuğunuza ders aldırırsanız bu size ortalama aylık 200 avrodan 350 avroya kadar mal olabiliyor. Oysa bu yeni uygulama sayesinde aylık 59,95 avro ile haftanın yedi günü, günde 12 saat sınırsız olarak sorularınızı sorabiliyorsunuz. Mister Einstein sayesinde artık hiçbir soru cevapsız kalmıyor.

ŞAHİN YILDIRIM HAKKINDA

LOYAAL GROEP, Yönetim Kurulu Üyesi olan Şahin Yıldırım, bünyesinde bulunan şirketlerin (Mister Einstein, Excellent Academy, TASA Consultancy, InnTech vs.) strateji, koordinasyon ve yönlendirme çalışmalarını yürütüyor. Ayrıca 2011’de TRT yayımlanan “Almanya Treni Belgeseli” koordinatörlüğünü, 2012 yılında Hollanda-Türkiye ilişkilerinin 400’üncü yılı çerçevesinde Hollanda ulusal arşivinde “De Prins en de Pasja” sergisi koordinatörlüğünü, 2014 yılında Hollanda’ya Göçün 50. yılı çerçevesinde geniş araştırma yapıp, çalışmasını “50 Yılda, 50 Öykü” (50 jaar, 50 Verhalen) adıyla yayımladı. Yıldırım, Hollanda’daki kolektif tarihimizi yeni nesillere anlatmak için “Gurbette” fotoğraf sergisini Türkiye’de farklı illere götürerek ikili ülke ilişkilerine kültürel ve diplomatik katkı sağlıyor.

İLHAN KARAÇAY – AMSTERDAM

FOTO: www.ilhankaracay.com