Mizah yazarı ve gazeteci Erdinç Utku’nun son kitabı: “Eyvah Zayıflıyorum!” Avrupa’da

Türkiye’de 19 Haziran’da satışa sunulduktan sonra birinci baskısı kısa sürede tükenen ve ağustos ayında ikinci baskısı yapılan mizah yazarı Erdinç Utku’nun  “Eyvah Zayıflıyorum!” adlı son kitabının Avrupa tanıtımı 1 Ekim Dünya Gülümseme Günü’nde Brüksel’de eğlenceli ve hareketli bir etkinlikle yapılacak.

Kitap tanıtım etkinlikleri 18 Ekim’de Berlin (Almanya), 7 Kasım’da Londra (İngiltere) ve 14 Kasım’da da Lahey’de (Hollanda) devam edecek.

1 EKİM “DÜNYA GÜLÜMSEME GÜNÜ”NDE BRÜKSEL’DE

“Gülümseyin zayıflıyoruz!” adı verilen bir kitap tanıtım etkinliği düzenleyen ve Belçikalı Türkleri etkinliğe katılmaya çağıran Erdinç Utku şu bilgileri verdi:

“1 Ekim Dünya Gülümseme Günü’nde saat 18.33’de Nasrettin Hoca heykeli önünde buluşup (Chaussée de Haecht 128, 1030 Schaerbeek -Chaussée de Haecht caddesi ile Rue L’Olivier sokağının kesiştiği köşe) oradan Türkler arasında “eşekli park” olarak bilinen Josaphat Parkı’na yürüyoruz.

Rue L’Olivier, Rue Thiéfry ve Avenue Paul Deschanel güzergâhını izleyerek yaklaşık 2 bin adımlık bir mesafeyi yürüyüp ulaşacağımız Josaphat Parkı’nın ortasındaki sahnenin önünde etkinliğimiz sona eriyor. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymak zorunlu. Asık suratlıların alınmayacağı buluşmamıza Nasrettin Hoca da gelecek.

‘Ben yürüyemem arkadaş’ diyorsanız ya 18.33’de Nasrettin Hoca Heykeli önüne gelin ya da 19.33’de direkt Josaphat Parkı’na.”

Etkinlik süresince yazara “Eyvah Zayıflıyorum!” adlı kitabı da imzalatılabilecek. Kitap, 1 Ekim’den itibaren “Chaussée de Haecht  178, 1030 Bruxelles” adresinde bulunan KUBAT Gazete Bayisi’nde satışa sunulacak.

NASRETTİN HOCA HEYKELİNE DE DİKKAT ÇEKECEK

2006 yılında açılışı yapıldıktan sonra önce eşeğinin kuyruğu daha sonra da Hoca’nın sağ kolu kırılan Gallait Sokağı (Rue Gallait) üzerindeki daha önce 3 metre 70 cm boyunda olan devasa heykel kaldırılıp yerine bu kez 2018 yılında başka bir yerde Chaussee de Haecht’ta ve geçici olarak 1 metre 20 cm boyunda minik bir heykel dikilmişti.

Erdinç Utku, şu bigileri de verdi:

“Heykeli görenler ‘Manneken Pis’ (İşeyen Çocuk) heykeli mi daha küçük, yoksa Nasrettin Hoca heykeli mi, diye sormadan edemiyor. 55.5 cm boyundaki minicik işeyen çocuğu dünyanın dört bir yanından milyonlarca ziyaretçi geziyor. Minik ama sevimli olunabilir. Ancak yeni heykelin geçici yeri pek hocamızın şanına yakışmıyor. Etrafı çöp ve serserilerle doluyor.”

Utku’nun, 1 Ekim Dünya Gülümseme Günü’nde 2018 yılında geçici olarak şimdiki yerine dikilen Nasrettin Hoca heykeline de dikkat çekmesi bekleniyor.

MİZAHLA ZAYIFLAMANIN KİTABI

Usta Çizer Öznur Kalender’in kapağını tasarladığı ve karikatürleriyle renklendirerek ayrı bir tat kattığı “Eyvah Zayıflıyorum!”un  önsözünde ünlü gazeteci-yazar Haluk Şahin’in imzası var.  Kitapta “mizahla 50 günde 10, 100 günde 17 kilo zayıflama” deneyimini paylaşan yazar, özellikle koronavirüs salgını sonrası ciddi bir sorun haline gelen zayıflamaya neşeli bir bakış sergiliyor.

Kitap, içinde kitaplardan oluşan bir matruşka gibi. Aforizmalar, zayıflatan espriler, kişisel zayıflama deneyimi, mizahın zayıflatma gücü iç içe. Diyetle, kendisiyle ve zayıflama sektörüyle dalga geçerek, mizahla yoğurarak daha sevimli hale getirdiği zorlu zayıflama macerasını kitaplaştıran Utku, zayıflama ve diyetle ilgili aforizmaları ile “göbek önü yazıları”, “postmodern zayıflama bedduaları”, “göbek marşı” ve “Hayat Perhizoğlu sorularınızı cevaplıyor” gibi yazıların da bulunduğu kibrit kutusu büyüklüğündeki sayfalarca espriyle zayıflarken gülmemizi, gülerken zayıflamamızı hedefliyor.

Kitap için link: https://www.cumhuriyetkitap.com.tr/eyvah-zayifliyorum

ERDİNÇ UTKU KİMDİR?

1966 yılında Tokat’ta doğan Erdinç Utku, 1985 yılında adım attığı mizah yazarlığı serüveninde Gırgır, Fırt, Gümgüm ve Solak gibi dergilere mizahi yazılar ve televizyonlara skeçler yazdı. 1988 yılında mezuniyetinin hemen öncesinde ODTÜ Gülmece Topluluğu’nun kurulmasına öncülük etti. 4 kitap, 1 çizgi roman senaryosu, 11 komedi ve 3 çocuk oyununa imza attı. İlk kitabı “ZapteDİLemez ki” 1990 yılında “Her şeyi devletten bekleme, kendi kitabını kendin yak!” sloganıyla kibrit armağanlı olarak satılan yazarın, 1992 yılından beri Cumhuriyet Gazetesi’nde “Yüksek Yerilim Hattı”nda aforizmaları ve Brüksel’den pazar yazıları yayımlanıyor. Aziz Nesin’in hazırladığı ve Turgut Çeviker tarafından güncelleştirilen “Cumhuriyet Dönemi Türk Mizahı” adlı antolojide çalışmaları bulunan yazar, Belçika’da 2004 yılında yayın hayatına başlayan Binfikir Gazetesi ve internet sitesinin kurucuları arasında yer aldı.

Gent Sahne Sanatları Akademisi’nde tiyatro yönetmenliği eğitimi de alan Utku, yaşamını sürdürdüğü Belçika’da yazıp yönettiği oyunlarla toplumsal sorunları sahneye taşıyor.

Kitapları:

 • ZapteDİLemez ki (1990)
 • Akıntıya Yürek Çekmek (1998)
 • Amerikanca Hayatımıza Türkçe Altyazılar (2003)
 • Türkçe Ağlayan Köpek (2015)

Çizgi Roman Senaryosu:

 • Saint Nicolas, Nasrettin Hoca ve Gülmeyen Kız (2009)

(Çizer: Gürcan Gürsel)

Komedi Oyunları:

 • Akıntıya Yürek Çekmek-Üçüncü Viyana Kuşatması
 • Postmodern Köy
 • Bir Acayip Antigone
 • Shakespearename
 • Yaşasın Boşanıyoruz!
 • Sanal Alem Bir Alem!
 • Anne Sana Baba Diyebilir miyim?
 • Bir Acayip Romeo ve Juliet
 • Haini Meçhul İlişkiler
 • Çile Kokulu Kadınlar
 • Tiyatroca: Dünyanın Tiyatrosu – Tiyatro Dünyası

Çocuk Oyunları:

 • Saint Nicolas, Nasrettin Hoca ve Gülmeyen Kız
 • Minik Nicolas ve Minik Nasrettin Çevre Canavarı Petman’e Karşı
 • Uzaylılar Çılgın Profesöre Karşı – “Kekemeler TiyatroYapıyor”

İletişim için:

facebook.com/erdinc.utku

erdincutku@yahoo.com

twitter.com/erdincutku

instagram.com/rdnctk

YENİ POSTA – BRÜKSEL

Üst manşet, Kültür, Duyuru