Moskova “yabancı ajan” kurallarını katılaştırıyor

Moskova “yabancı ajan” kurallarını katılaştırıyor
REKLAM ALANI
Yayınlama: 04.12.2022
1
A+
A-

Rusya’da “yabancı ajan” (Inoagenty) düzenlemeleri 1 Aralık itibarıyla katılaştırıldı. Artık yabancı ajan statüsü için yurtdışından finansman temin edildiğinin kanıtlanmasına ihtiyaç kalmayacak.

Devlet yetkililerinin, kişinin “yabancıların etkisi altında” olduğunu beyan etmesi yeterli olacak. Ayrıca, hâlihazırda bundan etkilenen yaklaşık 350 kişi ve kuruluş için de kamusal bir merkezi sicil kaydı oluşturulmuş durumda.

ECHO (Rusya)  

DAHA GENİŞ BİR GENEL ŞÜPHE TANIMI OLAMAZDI

Hukukçu Kaloy Akhilgov, Echo tarafından alıntılanan bir Telegram gönderisinde şöyle diyor: 

“Siyasi faaliyetlerde bulunan herkes yabancı ajan olarak görülebilir. … Bir diğer gerekçe ise basılı, işitsel veya görsel materyallerin ve başka mesajların halkın geneline yayılması ve bu tür mesajların oluşturulmasına dahil olunması. Ve elbette bu faaliyetlerin finanse edilmesi. Bu da Adalet Bakanlığı’nın artık yurt dışından fon alındığını kanıtlamak zorunda kalmayacağı anlamına geliyor. Siyaseten aktif olduğunuzun belirtilmesi yeterli görülecek. Yalnızca elinizde bir pankartla sokağa çıkmış olsanız bile.”

TYGODNİK POWSZECHNY (Polonya)  

JURNALCİLERİN HAREKET ALANI GENİŞLİYOR

Tygodnik Powszechny de rejim karşıtlarını damgalamanın gitgide kolaylaştığını gözlemliyor: 

“Bir kişi veya kuruluşun ‘yabancı ajan’ olarak damgalanmasına yol açan ifadedeki muğlaklık dikkat çekici. Bunun kriteri eskiden yurtdışından fon almaktı, şimdiyse ‘dış güçlerin etkisi altında olmak’ yetiyor. Bunun tam olarak ne anlama geldiğini zaman gösterecek. Bir ‘yabancı ajanla iltisaklı olan’ kişiler de şüpheli durumuna düşüyor. Bu ifade de aynı şekilde muğlak ve denetleyicilerle uygulayıcılara çok fazla hareket alanı sağlıyor.”

KİRİLL SHULİKA (Rusya)  

AÇIK AÇIK SÜRGÜNE DAVET

Blog yazarı Kirill Schulika, Facebook’ta “yabancı ajanlık” statüsü hakkında şöyle yazıyor: 

“Devletin bu kişiye yönelik şüphelerinin olduğu, ancak bu şüphelerin henüz baskı aygıtını harekete geçirecek boyuta varmadığı anlamına gelen bir damga ve uyarı bu. Ve bu beladan kaçıp kurtulmanın daha iyi olacağına yönelik bir mesaj. Zaten gittiyseniz de ajan olarak yaftalanıyor ve geri dönemeyecek hale geliyorsunuz. … Tüm bunlar, kısa bir süre önce yaşanan Sovyet vatandaşlığının geri alınması uygulamasına benziyor. Ama o zamanlar her şey daha basitti: Pasaportunu alır ve seni bir uçağa bindirirlerdi. Bugün işler farklı yürüyor, tüm bu işleri kendin yapıyorsun. Bu sayede de devlet, sınırları açık bıraktığı için inanılmaz derecede liberal olduğunu küstahça iddia edebiliyor.”

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO:  Sander Sammy on Unsplash

KAYNAK: EUROTOPICS

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.