Münih Emniyeti insan kaçakçılarının peşinde: “Gönderdik, döndüler” mi, “Alakamız yok, biz çağırmadık” mı?

AKP’li belediyelerin gri pasaportla insan kaçakçılığı skandalında komedi filmlerine konu olacak gelişmeler yaşanıyor. Ceylanpınar Belediye Başkanı Feyyaz Soylu “Münih Türkgücü davet etti gönderdik ama hepsi geri döndü” derken, iddialara göre, Alman Üçüncü Ligi takımlarından Münih Türkgücü “Biz bir davetiye göndermedik” noktasında.

Alman liglerinde yer alan tek Türk kulübü Münih Türkgücü’nün adının Urfa’nın AKP’li Ceylanpınar  Belediyesi ile birlikte Almanya’ya “insan kaçakçılığı” skandalıyla anılmasının ardından ortalık kelimenin tam anlamıyla karıştı.

Bavyera Eyalet Meclisi’nin Birlik’90 / Yeşiller partili milletvekili Cemal Bozoğlu’ndan gazetemize yapılan açıklamaya göre soru önergesine İçişleri Bakanlığı’ndan yanıt geldi ve Münih Emniyeti harekete geçirildi. Milletvekili Bozoğlu öte yandan Ceylanpınar Belediye Başkanı Feyyaz Soylu’nun suçlamaları reddettiğini, ancak Münih Türkgücü’nün de davetiye gönderdiğini kabul etmediğini bildirdi.

AKP’Lİ BAŞKAN SOYLU: “ALGI OPERASYONU”

Öte yandan işin Türkiye tarafına baktığımızda AKP’li Başkan, hizmet pasaportuyla insan kaçakçılığı iddialarını “AK Parti’ye ve AK Parti mensuplarına karşı algı operasyonu” olarak niteliyor. Olayın insan kaçakçılığı gibi lanse edilmesinin “tarafsız gazetecilik ile bağdaşmayacağını, Almanya’da kalanların belgelenmesi gerektiğini, aksi takdirde tazminat ve ceza davası açacaklarını, AKP’nin yükselmesinden muhalif basının rahatsız olup böyle bir yola başvurduğunu” öne sürüyor.

Soylu, Şanlıurfa Valiliğine belgeleriyle birlikte bilgi verildiğini, Ceylanpınar Cumhuriyet Savcılığı’na iftiralar ile ilgili suç duyurusunda bulunduklarını da anlatıyor.

HANGİSİ DOĞRU?

İşin özü işler Ankara-Berlin hattında  arapsaçına döndü. AKP’li Başkan Soylu “Çağırdılar, gönderdik, döndüler” derken Münih Türkgücü bir basın açıklaması ile böyle bir konuyla ilişkileri olmadığını, Türkiye’deki herhangi bir kurumla ortak projesi bulunmadığını açıklıyor. Ceylanpınar Belediyesi ise bu gezinin gerçekleştiğini ve herkesin geri döndüğünü iddia ediyor.

Hangisi doğru söylüyor, bunu Alman polisinin araştırmaları elbette gün ışığına çıkaracak.

VEKİL BOZOĞLU’NUN SORU ÖNERGESİNE YANIT GELDİ

Diğer taraftan  Bavyera Eyalet Meclisi’nin Birlik’90 / Yeşiller partili milletvekili Cemal Bozoğlu’nun soru önergesine eyaletin İçişleri Bakanlığı’ndan yanıt geldi.

Yeni Posta haber merkezine de ulaşan bu belgeye göre eyaletin devlet müsteşarı Joachim Herrmann’ın Bozoğlu’na yanıtında Münih Emniyeti’nin harekete geçirildiği bildirilirken, yöneltilen detaylı sorulara araştırma devam ettiği için  henüz yanıt verilemeyeceği hatırlatıldı.

Yanıtta Münih Emniyet Müdürlüğü tarafından yürütülen soruşturmanın sonuçlarının beklendiği kaydedildi.

Konunun takipçisi olmaya devam edeceklerini bildiren Yeşil siyasetçi Cemal Bozoğlu, “Ancak bundan sonrası savcılığın ve polisin görevi” dedi.

IŞIN TOYMAZ – MÜNİH

FOTO: Sharon McCutcheon on Unsplash / www.cemal-bozoglu.de