NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan el sıkıştı: NATO’da 5 saniye zirvesi

Savaşa katılanlardan bazılarının bedenen, geri kalanların çoğunun ise ruhen öldükleri savunulur “Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok” eserinde.

 

Alman yazar Erich Maria Remarque’ın yazdığı savaşın korkunçluğunu ve anlamsızlığını anlatan romanı “Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok”, bugüne kadar 50 dile çevrildi ve 20 milyon nüsha sattı. Birinci Dünya Savaşı yıllarında gönüllü olarak orduya katılan gençleri anlatan romanda, “savaşlara katılan herkes ölür, bedenen veya ruhen, kimsenin savaştan sağ çıkamayacağı” savunulur.

Tam üzerinden bir ay geçmişken Ukrayna işgalinin, dünya liderleri bir araya geldi NATO Zirvesi’nde Brüksel’de. Bu hafta Brüksel hem NATO, hem G7, hem de Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesine ev sahipliği yaptı.

NATO’nun en kritik zirvesi olarak da adlandırılan Brüksel’deki toplantıda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden 5 saniye el sıkıştı. Erdoğan ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in el sıkışması da yine 5 saniye sürdü.

Oysa, hem Rusya hem de Ukrayna ile görüşme yapabilen tek ülke olan Türkiye.

İşgalden sonra Türkiye hem Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’u hem de Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba’yı Antalya’da bir araya getiren tek ülke olarak Brüksel’e geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa, İtalya, İngiltere, İspanya ve Estonya mevkidaşları ile ikili görüşmeler yaptı.

NATO Zirvesi’ne video konferans sistemiyle bağlanan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Batı’dan çağrılarına “cevap alamadıkları”nı hatırlatarak “topyekûn destek talebi”ni bir kez daha yeniledi.

NATO üyesi 30 ülke liderini buluşturan Zirve’de NATO Genel Sekreteri Stoltenberg sadece ABD Başkanı Biden’ı kapıda karşıladı. Almanya Başbakanı Olaf Scholz zirveye geç kaldığı için aile fotoğrafına giremedi. Ev sahipliğini yapan Belçika Başbakanı Alexander De Croo aile fotoğrafında liderlerin tam ortasında durdu.

Gizli ev sahipliğini ise Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yaptı. Bütün liderlerle yakından ilgilenen Macron, liderlerin NATO aile fotoğrafı esnasında ve sonrasında toplantı salonuna kadar Biden’e eşlik eden tek lider oldu.

Bu arada, NATO Zirvesi’nden çıkan sonuç: Batı Cephesinde Yeni Hiçbir Şey Yok!

FİKRET AYDEMİR – BRÜKSEL

FOTO: AA