NATO zirvesi ve sonrası: Büyük değişiklikler gündemde

Sona eren Madrid’deki NATO zirvesinin sonuçları, Avrupa basınını meşgul etmeye devam ediyor.

Savunma ittifakının yeni stratejik konsepti uyarınca Rusya artık bir ortak değil, müşterek tehdit olarak görülecek. Kuzeye doğru genişlemeye, silahlanmaya milyarlar ayırmaya ve doğu kanadını güçlendirmeye karar verildi. NATO’nun yeniden canlanması gerçekten ne kadar önemli?

VERSLO ŽİNİOS (Litvanya)

BEKLEME SÜRESİ İYİ DEĞERLENDİRİLMELİ

Litvanya, 2027’de ülkeye daha fazla NATO askerinin konuşlandırılması sürecine iyi hazırlanmalı, diyor Verslo žinios:

“Yayınlanan beş yıllık süre, müttefiklerin güçlendirilmesini bekleyen kimi Litvanyalılardaki coşkuyu azalttı. Bu şaşırtıcı değil, çünkü saldırmayı pek seven iki komşumuz var. Dolayısıyla, Litvanya’nın savunma gücünü iyileştirme sürecine dahil olan tüm kurum ve yapıların asli görevi, yalnızca Alman tugayının hızla konuşlandırılmasına mümkün olduğunca etkin bir şekilde hazırlanmak değil, aynı zamanda kendi güvenliğimiz için gereken her şeyi yapmaktır. … Direnme iradesi, kendi kaynaklarını kullanabilme becerisi ve müttefiklerden vaktinde destek alınabilmesi hayli önemli unsurlar.”

UKRAJİNSKA PRAWDA (Ukrayna)

İTTİFAK İÇİN BAŞARI

Ukrayinska Pravda editörü Serhiy Sydorenko, Ukrayna’nın NATO zirvesinden umduğundan fazlasını aldığı yorumunu yapıyor:

“Kuzey Atlantik İttifakı hiç şüphesiz tarihi bir zirve gerçekleştirdi. Bu sözler, Madrid’deki liderler buluşmasının tüm katılımcılarından işitildi ve abartı da değildi. Hatta Madrid’deki NATO zirvesinin beklentileri aştığı bile söylenebilir. Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın katılım kararlarına yönelik vetosunu bu buluşmada çekmesi pek beklenmiyordu. Ancak mevzu henüz burada bitmiş sayılmaz; zira Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin genişlemeyi veto etme ihtimali olduğunu ima etti.”

JUTARNJI LIST (Hırvatistan)

DÜNYAYI SARAN GÜVENLİK AĞI

Jutarnji list, NATO’nun diğer devletlerle kurduğu stratejik ittifaklar sayesinde yalnızca Rusya’ya değil, aynı zamanda Çin’e de karşı konumunu güçlendirdiği kanısında:

“Bölünmez güvenlik artık Kuzey Amerika’dan Avrupa’ya ve Rus sınırına, aşağıda ise İsrail, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne kadar ilerliyor, İran’ı atlayarak Hindistan’a ve Hint-Pasifik bölgesinin geri kalanına uzanıyor. … NATO üyeleri ve Japonya, küresel gayrisafi hasılanın yüzde 50’sinden fazlasını oluşturuyor ve Çin’in baş edemeyeceği bir askeri güce sahipler. … Bu pakt ihtilaf ve tartışmaları da beraberinde getirecektir, ancak demokratik ittifakların özelliği bu. Çin Halk Cumhuriyeti ve Rusya, Ukrayna savaşından sonra İran’la birlikte neredeyse bir başlarına kalacaklar. Dünyaya hükmetmek için çok azlar.”

THE OBSERVER (İngiltere)

AHENK ANCAK YÜZEYSEL DÜZEYDE

The Observer, ittifakta Rusya’yla nasıl başa çıkılacağıyla ilgili hâlâ bir fikir birliği olmamasından yakınıyor:

“Hepsi Rusya’nın saldırganlığının başarıya ulaşmaması gerektiği konusunda hemfikir. Ancak bu, Büyük Britanya ve çoğu Orta ve Doğu Avrupa ülkesinin istediği gibi, ülkenin Ukrayna’daki savaş meydanında askeri bir yenilgiye uğraması gerektiği anlamına mı geliyor? Yoksa, Almanya’daki siyasi liderliğin istediği gibi, Moskova zaferini ilan edemeden savaşın sona ermesi yeterli olur mu? … Moskova, Ukrayna’da ateşkes istediğini ima ettiği anda, NATO içindeki tüm bu farklı görüşler açığa çıkacaktır.”

GOŚĆ NİEDZİELNY (Polonya)

AKILLARA SIĞMAYAN STRATEJİK FELÇ HALİ

Gość Niedzielny, doğru istikamette atılan adımları memnuniyetle karşılamakla birlikte, kararlılık eksikliğini eleştiriyor:

“NATO, birkaç yıl önceki haline kıyasla imajı bakımından kuantum sıçramaları yapıyor olsa da hâlâ akıllara sığmayan bir stratejik felce yakalanmış durumda. Çünkü Polonya ve Baltık devletlerini gerçekten savunmak ve mümkünse saldırganı herhangi bir savunmaya gerek kalmayacak şekilde caydırmak istenseydi, çoğu Amerikalı en az 200.000 NATO askeri zaten Estonya, Polonya ve Bulgaristan’da konuşlanmış olurdu. NATO’nun Rusya’nın en büyük tehdit olduğuna dair açıklaması, buna mukabil tedbirlerle desteklenmelidir.”

SPOTMEDİA (Romanya)

ÜTOPYA DÖNEMİ GEÇMİŞTE KALDI

Siyaset bilimci Valentin Naumescu, Spotmedia’da Rus füzelerinin Batı dünyasını tatlı pasifist rüyasından uyandırdığı gözleminde bulunuyor:

“Bundan böyle entelektüel ve teknolojik ilerlemelerin kendiliğinden gerçekleşivereceği, ebedi barışın hüküm süreceği, geleneksel kültürün sona ermesi ve Wokeizm, buzulların erimesi ve arıların ölmesi, milletvekili aday listelerinde cinsiyet eşitliği ve kelepçeler ile hapishanelerin modasının ne kadar geçmiş olduğuna dair politik doğrucu tartışmaların yapılması gerektiği inancından kurtuluyor Batı. … Muhteşem ilerici bir gündem, birdenbire işgalci Rus ordusunun demode toplarıyla sarsılıyor, yıkılıyor ve paramparça oluyor.”

NEUE ZÜRCHER ZEITUNG (İsviçre)

UZAKTAN CAYDIRICILIK MÜMKÜN DEĞİL

Neue Zürcher Zeitung, Baltık devletlerinin ancak orada kurulacak askeri üslerle güvende tutulabileceğini söyleyerek Berlin’in tutumunu eleştiriyor:

“Almanya, NATO’nun doğu kanadını güçlendirme meselesine üstünkörü müdahil oluyor: 3.500 ilave Federal Ordu askeri Litvanya için yakında hazır olacak. Ancak bu askerler, Litvanya’da konuşlandırılmak yerine Almanya’da kalacaklar. Bir savunma durumunda ise hızla bölgeye intikal edecekler. … Bu da dört aylık savaşın ardından, Almanya’nın savunma politikalarında Rusya’yla yeniden cepheleşme dönemine hâlâ girilmediğini ortaya koyuyor. Alman hükümeti, kati adımların sonunu getiremiyor.”

OUEST-FRANCE (Fransa)

ARTIK STRATEJİK ÖZERKLİK İNŞA EDİLMELİ

Foundation for Strategic Research düşünce kuruluşundan danışman François Heisbourg, Ouest-France’da savunma meselelerinde Avrupalıların yüzünü geleceğe çevirmesi gerektiğini söylüyor:

“NATO bir kez daha odak noktasında. Ancak bu, Avrupa Birliği’nin ağırlığı olmadığı anlamına gelmez: O olmasaydı, katı yaptırımlar uygulanamaz ve uzun vadede Avrupa’da kalıcı ve istikrarlı bir siyasi düzen kurulamazdı. NATO bugün bilhassa büyük bir fayda sağlıyor, ancak Trump’ın dönmesi ve ABD’nin dikkatini ve kaynaklarını büyük rakip Çin üzerinde yoğunlaştırma ihtimali karşısında Amerikan tarafında durum nasıl olacak? Her fırsatta stratejik özerkliği savunmak yerine, bunu nihayet inşa etmek gerekiyor.”

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO:AA

KAYNAK: https://www.eurotopics.net/tr/283864/nato-zirvesi-bueyuek-degisiklikler-ve-yapilacak-isler