Ndrangheta örgütüne uluslararası operasyon

Ndrangheta örgütüne uluslararası operasyon
REKLAM ALANI
Yayınlama: 05.05.2023
15
A+
A-

2 bin 700’den fazla görevlinin katıldığı koordineli bir polis operasyonu kapsamında, sekiz Avrupa ülkesinin yanı sıra Brezilya ve Panama’da Kalabriya merkezli ‘Ndrangheta mafya örgütü üyesi olduğu düşünülen 100’den fazla kişi gözaltına alındı ve çok sayıda delil ele geçirildi. Bu büyük başarıyı alkışlayan yorumcular, sınır ötesi işbirliğinin önemine vurgu yapıyor.
FRANKFURTER ALLGEMEİNE ZEİTUNG (Almanya)
Devlet güçsüz değil

Operasyonun, polisin uluslararası örgütlü suçlara karşı sağlam bir mücadele verebileceğini kanıtladığını söyleyen Frankfurter Allgemeine Zeitung memnun:
“Gündelik haberler kimi zaman, suçluların açık sınırlardan ve pazarlardan en çok istifade edenler olduğu izlenimini doğuruyor. Ancak devlet, bu koşullar altında dahi güçsüz değil. Çok sayıda ülkenin güvenlik yetkilileri beraber çalışabiliyorsa, şimdi İtalya’dan Panama’ya kadar birçok tutuklama gerçekleşebilir. … Polis neler yapabileceğini gösterdi ve bu yüzden de mutlak övgüyü hak ediyor.”
LA VANGUARDİA (İspanya)
Sebat ve cesaret gerekiyor

Mafyanın başı işte böyle ezilir, diyor La Vanguardia:
“40’tan fazla ülkede faaliyet yürüten bu örgütün önemli uluslararası bağlantıları, İtalyan yetkililerin elindeki imkânları aşıyordu. Üç yıl önce Europol’den yardım istemişlerdi ve bunun ilk sonuçları dün geldi. … Mafyayla mücadele küresel ölçekte büyük sebat, siyasi, hukuki ve polisiye irade ve fazlasıyla cesaret gerektiriyor, çünkü mafya intikamını hemen alır ve çabuk toparlanır. … 21. yüzyılda dahi gözden kaybedilmemesi gereken daimi düşmandır. Dolayısıyla, polisin Avrupa’da gerçekleştirdiği bu yeni işbirliği memnuniyetle karşılanmalı.”

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: Temsili / Artem Budaiev auf Unsplash

KAYNAK: https://www.eurotopics.net/tr/300614/ndrangheta-oerguetuene-uluslararasi-operasyon

REKLAM ALANI