Neonazi NSU cinayetleri: Bavyera’da yeniden soruşturma komisyonu mu kuruluyor?

Neonazi NSU cinayetleri: Bavyera’da yeniden soruşturma komisyonu mu kuruluyor?
REKLAM ALANI
Yayınlama: 27.03.2022
Düzenleme: 27.03.2022 14:58
77
A+
A-

Federal Almanya hukuk tarihinin en önemli davası  olan neonazi terör hücresi NSU davasının karanlıklara gömülmesine Bavyera’daki Yeşiller ve sosyal demokratlar izin vermiyor. Bavyera Eyalet Meclisi’nde yarın konuya ilişkin bir basın toplantısı yapılacak.

Federal Almanya çapında 2000-2007 yılları arasında, 8’i Türk 10 kişiyi katleden ırkçı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör hücresinin dosyası birçok soruyla karanlığa gömülürken, Birlik’90/Yeşiller Partisi ve Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Bavyera eyaletinde dosyanın aydınlatılması için adeta atağa geçti.

Nasyonal Sosyalist Yeraltı Örgütü’nün (NSU) on cinayetinden beşi Bavyera’da işlendi. Ancak bugüne kadar birçok soru yanıtsız kaldı. Birlik’90/Yeşiller ve SPD eyalet meclisi grupları, arka planı ve mevcut ağları yoğun bir şekilde incelemek istiyor. Bavyera eyaletinde ikinci bir NSU Soruşturma Komisyonu kurmak için eyalet meclisine önerge sunuldu. Özellikle Bavyera güvenlik ve yargı makamlarının yanı sıra sorumlu bakanlıklar ve siyasi karar alıcıların NSU’nun bir dizi cinayet ve saldırıyla mücadeledeki rolünün incelenmesi amaçlanıyor.

Bavyera eyalet Parlamentosu Birlik’90 / Yeşiller partisi hukuk politikaları sözcüsü Toni Schuberl

YEŞİL POLİTİKACI TONİ SCHUBERL: “YENİ BİLGİLER ORTAYA ÇIKTI”

Soruşturma Komisyonu Başkanı ve eyalet parlamentosunda Yeşiller hukuk politikaları sözcüsü Toni Schubert konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Bavyera, NSU saldırılarının merkeziydi ve bir dizi cinayet de burada başladı. 2013 yılında bir dizi cinayetle ilgili kurulan  ilk Bavyera Meclisi Soruşturma Komisyonu’nun sona ermesinin sonra, örneğin Münih’teki NSU davası, 13 meclis soruşturma komisyonu ve araştırmalar yoluyla, suçların arka planına dair önemli yeni bilgiler ortaya çıktı. Bu yüzden şimdi Bavyera’da ikinci bir soruşturma komisyonuna ihtiyacımız var” dedi.

YEŞİL VEKİL CEMAL BOZOĞLU: “KİM YARDIM ETTİ, KİM GÖZETLEDİ?”

Bavyera Eyalet Parlamentosu’nda Yeşiller’in Aşırı Sağa Karşı Stratejiler Sözcüsü Cemal Bozoğlu ise önergeyle ilgili yaptığı açıklamada “NSU’ya kimin yardım ettiği ve Bavyera’daki sayısız saldırı hedefini bu kadar titizlikle kimin gözetlediği hâlâ belirsiz. NSU’nun ifşa edilmesinden on yıl sonra, sağcı terör tehdidi Bavyera’da hâlâ şiddetini koruyor. Bu nedenle Münih ve Nürnberg’deki saldırılarını hazırlarken NSU’yu destekleyen ağlar, gruplar ve irtibat kişileri izlenmelidir” diye konuştu.

Birlik’90/Yeşiller Bavyera Eyalet Meclis Grubu Göç ve Uyum Sorumlusu Cemal Bozoğlu

NSU TERÖRİSTLERİ İLK CİNAYETLERİ BAVYERA’DA İŞLEDİ

Birlik’90/Yeşiller Bavyera Eyalet Meclis Grubu Göç ve Uyum Sorumlusu Cemal Bozoğlu konuya ilişkin Kasım 2021’de gazetemize yaptığı açıklamada şu ifadelere yer vermişti:

“Bavyera, NSU teröristlerinin hem ilk saldırıyı başlattığı hem de beş suikast gerçekleştirdiği eyalet. Bunun nedenleri daha ortaya çıkarılamadı.

NEDEN BAVYERA’YI SEÇTİLER?

Neden bu saldırılar için Bavyera eyaleti seçildi? Nürnberg ve Münih şehirlerinin seçilmesinin nedenleri neydi? Güvenlik teşkilatı ve istihbarat teşkilatı neden adi suçlar konusunda ayak diretti ve kurban yakınlarını zanlı konumuna soktu vs. Bunun gibi can alıcı sorular Bavyera birinci araştırma komisyonunda cevaplandırılamadı.

SORU ÖNERGELERİNE DOYURUCU YANIT YOK

Nedenleri: Hem olay çok tazeydi hem de yaklaşan seçimler nedeniyle yedi ay gibi kısa sürede araştırma komisyonu çalışmasını sonlandırmak zorunda kaldı. Şimdi bu yarım kalan süreci tamamlamak istiyoruz. Soru önergelerine aldığımız cevaplar doyurucu olmadı. Bu nedenle muhalefetin en keskin kılıcı olan araştırma komisyonu aracını devreye sokma kararı aldık.” 

Bavyera Eyalet Parlamentosu SPD Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Arif Taşdelen

SPD’Lİ SİYASETÇİ ARİF TAŞDELEN: “BİRÇOK SORU CEVAPSIZ KALDI”

Bavyera SPD Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Arif Taşdelen de soruşturma komisyonunun yeniden kurulmasına ilişkin önergeyle ilgili şu bilgileri verdi:

“Franz Schindler’in başkanlığındaki ilk NSU soruşturma komisyonu önemli bulgular getirdi, ancak birçok soru cevapsız kaldı. NSU yapılarını tamamen ortaya çıkarmalı ve Bavyera neonazi sahnesiyle bağlantıları yoğun bir şekilde incelemeliyiz. Bu karanlık sayfayı tamamen aydınlatmak ve gelecek için dersler çıkarmak için bu ikinci soruşturma komisyonu ile elimizden gelen her şeyi yapmaya devam etmeyi, etkilenen ailelere ve bir bütün olarak topluma borçluyuz.”

Federal Almanya Cumhuriyeti tarihinin en tehlikeli ve en köklü aşırı sağcı terörist grubu olan NSU sadece Bavyera’da beş kişiyi katleti.

Suçların büyük bir bölümü Bavyera’da işlenmekle kalmamış, polisin ve savcılığın ”örgütlü suçlar” olarak “tek taraflı” soruşturduğu “BAO Boğaziçi” soruşturmalarının da merkezi konumunda yer almıştı.

Bavyera Eyalet Meclisi’nde 28 Mart 2022 pazartesi günü konuya ilişkin düzenlenecek basın toplantısına adı geçen siyasetçiler konuşmacı olarak katılacaklar.

ALMAN İÇ İSTİHBARAT ŞEFİ DE HUZURSUZ

Diğer  taratan Alman iç istihbarat teşkilatı BfV’nin Başkanı Thomas Haldenwang, Ekim 2021’de yaptığı bir açıklamada, terör örgütü NSU ile ilgili olarak yanıtsız kalan sorulara dikkat çekmiş ve yapılan hatalarla yüzleşerek dersler çıkartılmasının önemli olduğunu söylemişti.

Alman Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) Başkanı Thomas Haldenwang, 8’i Türk 10 kişiyi öldüren aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütünün bugüne kadar tüm yönleriyle aydınlatılamadığını belirterek, “Halen yanıtsız pek çok soru işareti var” demişti.

NSU cinayetlerinin bugüne kadar tüm yönleriyle aydınlatılamamış olmasından son derece rahatsızlık duyduğunu belirten Haldenwang, güvenlik kurumlarının geçmişte büyük hatalar yaptığını kabul etmiş, ancak bu hatalardan ders çıkardıklarını kaydederek, tekrarlanmaması için önemli adımlar attıklarının da altını çizmişti.

IŞIN ERTÜRK – MÜNİH

FOTO: Toni-schuberl.de / arif-tasdelen.de / Twitter / verfassungsschutz.de

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.