Nitelikli işgücü arayışı: AB’ye göç kolaylaştırılıyor

AB Komisyonu, Birlik ülkelerine yasal göç sürecini kolaylaştırmayı amaçlayan önlemler paketini tanıttı. Buna göre adaylar, oturum ve çalışma iznine tek başvuru ile müracaat edebilecek.

 

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Avrupa’ya yasal göçü kolaylaştırmayı amaçlayan önlemler paketi açıkladı. Tasarı, AB sınırları içinde birleşik oturum ve çalışma izni ile uzun vadeli oturum hakkı sahiplerinin statüsünde değişiklikler içeriyor.

Tasarının ana hatları, hem göçmenler hem de işverenler için bürokratik sürecin, dijitalleşmenin de katkısıyla kolaylaştırılmasını ve işlemlerin hızlandırılmasını öngörüyor. AB Komisyonu’nun Başkan Yardımcısı ve Göçten Sorumlu üyesi Margaritis Schinas, bugünlerde Ukrayna’dan gelen sığınmacılardan bağımsız, AB’nin kendi sınırları içindeki kalifiye eleman açığını kapatmak için, işgücü göçüne dair uzun vadeli bir planının olması gerektiğini belirtti.

Yasal göçün bir yandan insanlara hayat standartlarını yükseltme imkanı sunarken diğer yandan göç alan ülkelerde eğitimli iş gücü endişesini giderdiğini vurgulayan Schinas, bu durumun da ekonomiye ivme kazandırdığını dile getirdi.

YENİ POSTA – BRÜKSEL

FOTO: AA

KAYNAK: https://www.dw.com/tr/abye-göç-kolaylaştırılıyor/a-61612979