Nükleer enerji geliyor: Macaristan’ın Güney Kore ile “iş ve görüş birliği”

Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader, ülkesinin ve Güney Kore’nin daha yakın bir işbirliği gerçekleştireceğini ve iki ülkenin karbon emisyonunu 2050’ye kadar sıfıra indirmeyi hedeflediklerini söyledi.

 

Başkent Budapeşte’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bir araya gelen Cumhurbaşkanı Ader ve Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in çaşitli açıklamalarda bulundu. Ader, Moon ile İskoçya’nın Glasgow kentinde düzenlenen COP26 İklim Zirvesi’nde buluştuklarını ve her iki ülkenin iklim hedeflerinin birçok noktada benzediğini kaydederek, “Her iki ülkenin de hedefi, 2050’ye kadar karbon emisyonunu sıfıra indirmek. Benzer şekilde bunun nükleer enerji olmadan gerçekleştirilemeyeceği konusunda da hemfikiriz” diye konuştu.

Karbon emisyonu konusunda hedeflere ulaşmak için çeşitli adımların atılması gerektiğine dikkat çeken Ader, bu adımların, iki ülke arasındaki bilim, teknoloji ve ekonomi gibi alanlarda yeni işbirlikleri fırsatını da barındırdığını aktardı.

Moon da iki ülke arasındaki iyi ilişkilerin stratejik iş birliği düzeyine çıkarılmasının söz konusu olduğunu söyledi. İki ülke arasındaki ticaret hacminin yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına rağmen geçen yıl rekor kırdığını belirten Moon Jae-in, ülkesinin, Macaristan’a yatırım yapmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

YENİ POSTA – BUDAPEŞTE

FOTO: AA