O soru o kadar çok soruldu ki: Bakanlık Türkçe açıkladı “Korona aşıları helal!”

Korona aşısının İslami kurallara uygun olup olmadığı tartışmalarına son noktayı Almanya Sağlık Bakanlığı Türkçe yayınladığı bir video ile koydu. Spiker Nalan Sipar, bir dakikalık videoda “Domuz eti içerdiği için koronavirüs aşıları helal değildir” iddialarının yanlış olduğunu ve aşının domuz ürünü içermediğini belirtti.

Federal Almanya Sağlık Bakanlığı’nın YouTube kanalında yayınlanan “Faktenlage” adlı programın sunucusu Nalan Sipar “Kullanım onayı alan aşılarda domuzdan alınmış madde yoktur. Aşının içerdiği maddeler ve yardımcı maddeler hakkındaki bilgileri PauEhrlich Enstitüsü’nün web sayfasından öğrenmek mümkün” dedi. Sipar, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın konuyla alakalı açıklamalarına da işaret etti.

Diyanet İşleri Başkanlığı‘nın, aşıların içinde “Domuz proteini varsa haram mı?” sorusuna verdiği yanıtı da aktaran Sipar toplum sağlığı açısından salgın hastalıklara karşı koruyucu olduğu belirtilen aşıların kullanımında sakınca olmadığı açıklamasına vurgu yaptı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı Aralık 2020’de aşılarla ilgili basına şu açıklamayı yapmıştı:

“Esasen herhangi bir hastalığın tedavisinde helal maddelerden elde edilmiş alternatif bir ilaç/aşı bulunmadığı durumlarda, İslam âlimlerinin yaygın kanaatine göre, ‘Zaruretler yasakları mubah kılar’ (Mecelle, md. 21) kuralından hareketle, dinen haram kılınmış bir maddenin tedavide kullanılması caizdir. Nitekim günümüz fetva kuruluşları da bu doğrultuda görüş beyan etmişlerdir. Netice olarak kişilerin bağışıklık kazanmasına veya iyileşmesine vesile olacağı tıbben tespit edilen ve alanında uzman hekimlerce tavsiye edilen aşıların içeriğinde dinen yasaklanmış bir madde olsa bile -meşru bir alternatifi olmadığı müddetçe- yaptırılmasında dinen bir sakınca yoktur.”

Sağlık Bakanlığı’nın Türkçe yayınladığı açıklama videosu şu linkten izlenebilir:

https://www.youtube.com/watch?v=Ihmax9FebEA

YENİ POSTA – BERLİN