Öğretmenler: Almanya’dan deprem bölgesine okul desteği

Öğretmenler: Almanya’dan deprem bölgesine okul desteği
REKLAM ALANI
Yayınlama: 12.07.2023
44
A+
A-

Almanya’da görev yapan Türkçe ve Türk kültürü öğretmenlerinin çatı örgütü ATÖF (Almanya Türk Öğretmen Dernekleri Federasyonu) Türkiye’deki büyük depremin en çok zarar verdiği bölgelerden Hatay’ın Samandağ ilçesinde bir okul yaptırarak, dayanışma görevini yerine getirmeye hazırlanıyor. 

Okul projesini Bursa’nın Nilüfer ilçesi ve Samandağ belediyeleriyle birlikte gerçekleştireceklerini açıklayan ATÖF eşbaşkanları Yücel Tuna ve Yadel Oktay Coşkun’un bu konudaki açıklamaları şöyle: 

Yücel Tuna, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Samandağ Kaymakamı Mehmet Aksu, okul projesinde yer alan öğretmen Kadir Dağlar (Kuzey Ren Vestfalya Veliler Derneği Onursal Başkanı), Refik Eryılmaz Samandağ Belediye Başkanı ve 26. dönem Hatay eski milletvekili.

“Üyelerimiz de depremin hemen ardından Almanya’nın değişik yerlerindeki öncelik dayanışma çalışmalarına aktif olarak katıldı elbette. Bunu yaparken, eğitimciler olarak uzun vadeli hedeflerimiz olduğunun da bilincindeydik. Bilindiği gibi deprem bölgesinde çok sayıda okul da yıkıldı ve çocuklarımız uzunca bir süre okula gidemedi. Bu durumu dikkate alarak Almanya’daki eğitimciler olarak bölgede en azından bir okulun yapılmasını sağlamaya karar verdik. Nilüfer ve Samandağ belediyelerinin de katkılarıyla sürdürdüğümüz bu proje yaklaşık 4 milyon TL’ye malolacak. Okulun inşaası önümüzdeki eylül ayına, yani yeni ders yılına yetiştirerek, bir yarı yıl okulsuz kalan çocuklarımızın bir bölümü için tam teşekküllü bir okulun hizmete açılmasını sağlayacağız.”

Samandağ’daki projenin tamamlanmasının ardından Defne ilçesinde de benzer bir projeyi gerçekleştirmeyi hedeflediklerini de belirten eş başkanlar, “Projemiz için bölgeye gittiğimizde çok sayıda da depremde zarar görmüş, ancak onarım yapılması halinde hizmete devam edebilecek durumdaki okullar olduğunu gördük. Bölgedeki yetkililerin bu konudaki destek ricasını ve bu durumdaki okulların listesini de Almanya’daki iş insanlarımıza duyuracağız. Projemize çok büyük katkıları olan Samandağı Belediye Başkanı Refik Eryılmaz ile Bursa Nilüfer belediye başkanı Turgay Erdem’e çok teşekkür ediyoruz” dediler. 

YIKIM BÜYÜK, İHMAL DE 

ATÖF Yönetim Kurulu ve çatısı altındaki dernek başkanlarının çabalarıyla bulunan bağışçıların katkılarıyla proje masraflarının yüzde 50’sinin karşılanmasını hedeflediklerini belirten Yücel Tuna, neden Samandağı’nı seçtiklerini şöyle anlattı:

“Başlangıçta Antakya Defne ilçesine dönük projeksiyonumuzu, koşulların daha uygun olduğu, orada projemizi destekleyen Bursa Nilüfer Belediyesi’nin de bulunduğu Samandağ’a yönlendirdik. Bölge uzaktan görüldüğünden çok daha büyük bir yıkıma uğramış. İnsanlar çok zor koşullarda yaşam mücadelesi veriyorlar. Ortada devlet yok, biraz da kasıtlı cezalandırılıyor gibi. Sadece dost belediyeler ve yardım kuruluşları var. Defne kendi haline terk edilmiş, bir muhatap bile bulamıyorsunuz. Samandağ son seçimde yüzde 94 oranla muhalefeti desteklediğinden adeta cezalandırılıyor. CHP’li Bursa Nilüfer belediyesi oldukça planlı, programlı, psikologlu, doktorlu, kültür hizmetli, sosyal etkinlik uzmanları, yemekhanesi ile dört dörtlük bir konteyner kent kurmuş. Nilüfer Belediye Başkanı Mimar Turgay Erdem ve Samandağ Belediye Başkanı 26’ncı dönem Hatay milletvekilliği görevinde bulunmuş Avukat Refik Eryılmaz her türlü övgüyü hak eden bir işbirliği ile sorunları çözmeye çalışıyorlar. Kısa sürede konteyner kentin hemen yanında gelecekte de okulun kalıcı olması açısından bir hazine arazisi bulundu. Samandağı Belediye Başkanı hemen altyapı çalışmalarını başlattı. Uzun bayram tatilinin çalışmaları uzatacağından daha önce açılış için verdiğimiz tarihi maalesef tutturamayacağız, ama her durumda yeni öğretim yılına yetiştireceğiz. Bizim bağış miktarımızın yetmeyen ve ihtiyaç duyulacak bölümünü  Nilüfer Belediyesi üstlendi. Bu projeyi gerçekleştirdikten sonra tabii ki Defne’ye de sıra gelecek.”

YENİ DESTEKLER VAR

Öte yandan Almanya’nın Hanau kentiyle Nilüfer arasında kurulmuş olan dostluk derneğinin de, Nilüfer aracılığıyla Samandağ’daki okul projesine destek kararı aldığı öğrenildi. 
“Nilüfer’le Dostluk Derneği” Başkanı Mehmet Kuşçu, dernek olarak bu konuyu Hanau Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin gündemine de taşıdıklarını ve belediyenin de bu projeye katkıda bulunması talebinde bulunduklarını açıkladı. Aynı zamanda SPD’nin Hanau’daki yöneticileri ve İl Genel Meclisi üyeleri arasında yer alan Kuşçu, konuyla ilgili açıklamasına şunları ekledi: 
“Önümüzdeki eylül ayında kent merkezinde gerçekleştirilecek halk şenliğinde de dernek olarak stand açıp, halktan da destek talep edilecek ve orada yapılan satışlardan elde edilen gelirler de okul kampanyasına aktarılacak. Tabii esas beklentimiz Hanau Belediyesi’nin ve buradaki diğer büyük kurumların verecekleri yardım.” (gk)

YENİ POSTA – FRANKFURT

REKLAM ALANI