OHAL tartışması: Sadece ”afet bölgesi” ilanı yetersiz mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın depremlerden etkilenen 10 ilde 3 ay süreyle aldığı Olağanüstü Hâl (OHAL) kararı Meclis’ten geçti. Muhalefet, OHAL’e ilişkin itiraz ve endişelerini sıraladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 10 il için talep ettiği 3 aylık Olağanüstü Hâl’i(OHAL) kabul etti. 

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, kanunlarda olmayan OHAL’de olan tek yetkinin kişilerin hak ve hürriyetini kısıtlama yetkisi olduğunu söylerken,  CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan da “Afet kanunu ile her şey yapılabilir, imar ile ilgili düzenlemeler yapabilirsiniz. Buna özel yönetmelik çıkarırsınız. OHAL’in size tek ilave yetkisi temel hak ve özgürlükleri kısıtlayabilmektir. Buna ne ihtiyacınız var?” değerlendirmesi yaptı.

Afet ile ilgili OHAL kararı alınması sonrası Cumhurbaşkanı, ”temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanması” başlığı da dahil kanun hükmünde kararnameler çıkarabilecek. Erdoğan’ın imar, otellerin zorunlu kullanımı, iş yeri açma-kapama, ihtiyaç duyulan gıda ve mallara el koyma gibi kararlar alabilmesinin de önü açılıyor.

YENİ POSTA – ANKARA

KAYNAK: https://p.dw.com/p/4NISG