Oxfam’dan zenginlere ek vergi çağrısı

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam, dünyanın en zenginlerinin sadece pandemi döneminde kazançlarını yüzde 42 artırdığına işaret ederek eşitsizliğin dünya çapında tehlikeli bir şekilde arttığı uyarısı yaptı.

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam, korona pandemisi döneminde dünyanın en zengin kesiminin servetinin yüzde 42 oranında arttığına, 250 milyon insanın ise bu yıl aşırı yoksulluk tehdidiyle karşı karşıya bulunduğuna işaret ederek harekete geçilmesi çağrısı yaptı.

Pazartesi günü İsviçre’nin Davos kentinde başlayan Dünya Ekonomik Forumunda (WEF) “Küresel Krizlerin Kazananları” başlıklı bir rapor sunan Oxfam, artan eşitsizlik nedeniyle zenginlere yönelik vergilerin artırılmasını talep etti. Oxfam Almanya şubesinin sosyal eşitsizlikler birimi raportörü Manuel Schmitt, “Dünyada milyonlarca insan öğünlerini eksiltiyor, kaloriferleri kapatıyor, faturalarını ödeyemiyor haldeyken, ‘hayatta kalmak için ne yapacağım’ diye düşünürken şirketler ve arkalarındaki milyarderlerin rekor kârlara imza atması kabul edilemez” diye konuştu.

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: AA

KAYNAK: https://www.dw.com/tr