Oysa aşıyı bitirmiş, önlemleri kaldırmıştı: İzlanda’da vaka patlaması

İzlanda’da yetişkinlerin yüzde 90’ından fazlası aşılanmış durumda. Ülke pandeminin bittiğini ilan etmiş ve tüm önlemleri kaldırmıştı. Ancak bunun için çok erkendi. İlk dalgadan bu yana ülkede vaka sayılarında  patlama yaşandı. Uzmanlar Almanya’nın bundan ders alması gerektiğine işaret etti.

İzlandalılar koronavirüsü yendiklerine inanıyorlardı. İnsidans haftalarca tek haneli aralıktaydı ve şikâyet edilecek başka ölüm yoktu. Böylece Reykjavik’teki hükümet haziran sonunda tüm tedbirleri kaldırdı: Artık maske zorunluluğu yoktu, mesafe kuralı yoktu, seyahat kısıtlaması yoktu. Kuzey Atlantik’te Avrupa’nın kıyısındaki küçük ada devleti, İngilizlerden haftalar önce “Özgürlük Günü”nü de kutladı.

Nüfusun yüzde 90’ından fazlası aşılanmış olduğundan, güvende olduklarına inanıyordu. Ama bu kesinlikle aldatıcıydı.

AŞI ŞAMPİYONU

İzlanda, Avrupa’da aşı şampiyonuydu oysa. 16 yaş üstü kadınların yüzde 96’sı ve erkeklerin yüzde 90’ı en az bir korona aşısı olmuştu. 300 bin kişinin yüzde 75’i şimdiden iki kez aşılanmış durumda. Bununla birlikte, temmuz ortasından bu yana vaka sayısı hızla artıyor.

Yıl boyunca hiçbir zaman günde en fazla 45 vakadan fazla olmamakla birlikte, iki haftadır 100’ün oldukça üzerinde vaka sayısı söz konusu.

Hükümet duruma tepki gösterdi ve geçmişte kalan kısıtlamaları da geri getirdi. Yine içeride bir metre mesafe ve maske zorunluluğu var. Restoranlara erişim kısıtlamaları getirilmeli, barlar daha erken kapanmalı.Etkinlikler ise 200 kişi ile sınırlı.

SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞI YOK

Epidemiyolog Thorolfur Gudnason sürü bağışıklığının sağlanmasının ise mümkün olmadığını söyledi. Artışın nedeni olarak başkent Reykjavik’teki gece hayatı ve İzlanda’ya girişi gösterdi. Temmuz ayının başından bu yana, personel eksikliği nedeniyle sınırda aşılanmış kişilere test yapılmadı. Bu nedenle birçok vaka uzun süreden bu yana tespit edilemedi.

Üstelik aşılananlar vakaların çoğunluğunu oluşturuyor. Önümüzdeki haftadan itibaren, eve dönen her İzlandalı bu nedenle 48 saat içinde korona testi yaptırmak zorunda.

YENİ POSTA – REYKJAVİK

FOTO:  Martin Sanchez on Unsplash