Oyuncu – Senarist Serkan Öztürk: ”Almanya’da Karagöz ile hemhal oldum”

Oyunculuk çalışmalarına 2017 yılından bu yana Almanya’da devam eden oyuncu-senarist Serkan Öztürk bu ülkeye gelmesinin en önemli sonuçlarından birinin Karagöz ile “hemhal olması” olduğunu belirtti. Öztürk ”Karagöz muhalif ve halkın sesiyken bugün çocuk etkinliği oldu” dedi.

Kültür Bakanlığınca ‘Geleneksel Türk Tiyatro Oyuncusu’ olarak tanınan ünlü oyuncu ve senarist Serkan Öztürk “Ruhsar Gümüşdal ile Turkuaz Sohbetler” programının konuğu oldu. Sinema, tiyatro ve dizi oyunculuğu ile kukla ve Karagöz ile serüvenine 2017 yılından bu yana Almanya’da devam eden ve Karagöz çalışmalarını eşi Sibel Öztürk ile birlikte sürdüren Serkan Öztürk, kültür ve sanat kuruluşu Turkuaz e.V.’nın YouTube kanalında oyuncu ve yazar Ruhsar Gümüşdal’ın sorularını yanıtladı. Serkan Öztürk Türkiye’de sanatçıların fikirleri özgürce söyleme açısından Almanya’daki sanatçılar kadar şanslı olamadığını da dile getirdi. Almanya’da Almanca “Diktatörler Ölmez” adlı kısa film çalışması da gerçekleştiren ünlü oyuncu Karagöz ve arkadaşlarını yetişkinler ve çocuklar için üretmeye ve tanıtmaya devam ediyor.

“ALMANYA’DA KARAGÖZ İLE HEMHAL OLDUM”

Şair, yazar, oyuncu, ressam, karikatürist, senarist, kukla ve Karagöz yaratıcısı ve oynatıcısı Serkan Öztürk’ün Turkuaz Sohbetler’e anlattıklarından öne çıkanlar şöyle: “Almanya’da 2017 yılında Hamm kentine geldim ve bu ülkede Karagöz’e odaklandım. Karagöz geçmişte muhalifken, halkın sesiyken günümüzde bir çocuk etkinliği halini aldı. Biz Karagöz’le yetişkinlere yönelik de çalışmalar yapıyoruz. Bu figürleri yaratırken yetişkinlerle deri, çocuklarla PVC ile üretiyoruz.

“KUKLAGİLLERİ ALMANYA’DA DEVAM ETTİRMEK İSTİYORUZ”

Ayrıca kukla ve gölge oyunları tiyatronun bir unsuru ve son dönemde gençler büyük ilgi gösteriyor. Kuklagiller’i ise Almanya’da da devam ettirmek istiyoruz. Türkiye’de yaşanan sıkıntılar eserlerinize de yansıyor. Türkiye’de esprileriniz rahatsız edebiliyor. Otokontrole girdiğiniz zaman ise istediğinizi söyleyemiyorsunuz. Türkiye’deki sanatçılar fikirlerini özgürce ifade etme konusunda Almanya’dakiler kadar şanslı değil. TRT’de Kuklagiller’le 100 kuklaya ve dört oynatıcıya ulaşmıştık ancak daha sonra yayından kalktı.

DİKTATÖRLER ÖLMEZ’E ÖDÜL YAĞDI

Almanya’da ise Almanca bir kısa film çektik: ‘Diktatörler Ölmez’. 16 uluslararası festivalde dereceye girdi, ödül aldı. Öte yandan oyuncu Erkan ‘Benden Sonra Ölüm Gelir’ adlı oyunumu Muammer Karaca’da izlemiş ve ardından Belçika’da sahnelemek istediğini bildirdi.

OYUNU FLAMANCA SAHNELENDİ

Oyun Belçika’da Flamanca sahnelendi ve büyük ilgi gördü. Çalışmalarımda bir yandan geleneksele bağlı kalıyorum ama diğer taraftan kendi yorumumu da katıyorum. Şunu çok net söyleyebilirim ki Almanya’ya gelmemin en önemli kazançlarından biri Karagöz ile hemhal olmam.”

YENİ POSTA – HAMM

FOTO:

Kaynak: www.turkuaz-art.de