Öz kızına tecavüzle suçlanıyordu: Davayı izleyen kadınlara hakaret ve tehdit yağıyor

On iki yaşındaki kız çocuğuna defalarca cinsel istismarda bulunmakla suçlanan ancak delili yetersizliğinden beraat eden 56 yaşındaki babanın iki avukatından birisinin kadın olmasına kadın örgütlerinden kınama geldi. Davayı takip eden kadınlar mahkemede sanık yakınlarının saldırısına uğramalarına rağmen polisin saldırganları değil dayanışan kadınların kimliklerinin alındığını da duyurdu.

Esslingen ve Stuttgart gazeteleri bundan yaklaşık dört ay önce 13 Ocak 2021 tarihinde 56 yaşında bir babanın 12 yaşındaki öz kızına defalarca cinsel istismarda bulunduğunu yazmıştı. Sanığın iki kız kardeşi ve eşinin ihbarı üzerine, sanık tutuklanırken olay mahkemeye intikal etmişti. Cinsel taciz iddiasıyla tutuklanan kişinin iki avukatından birinin kadın olmasını ise kadınlar kınadıklarını açıkladılar.

Duruşmaları takip eden Yeni Kadın, Kadın Gözüyle, Meryem Kadın İnisiyatifi, Sol Parti (Die Linke) adlı kuruluşların ve partinin yanı sıra bireysel olarak kadınlar cinsel istismar, taciz, tecavüz veya şiddetin diğer türevleri özgülünde her zaman kadın ve çocukların beyanını esas aldıklarına dikkat çeken bir basın açıklaması yayınladılar.

Sanığın avukatının kadın olmasını kınayan kadınlar, sanık yakınlarının saldırı ve hakaretlerine maruz kalmalarına rağmen polisin kimliklerini almasını da protesto ettiler. Kadın örgütleri, kuruluşları ve siyasi partinin ortak basın açıklaması şöyle:

“SANIĞIN YAKINLARI DURUŞMAYA GİRMEMİZİ ENGELLEDİLER“

“Bu ilkesel durumumuzdan dolayı  biz kadın kurumları bu dava duruşmalarına gözlemci olarak katılıp takip etmek için çağrıda bulunduk.

Çocuğa cinsel istismarda bulunma iddiasıyla tutuklanan sanığın ailesi ve yakınları, davanın başladığı günden itibaren oldukça asabi tavırlar sergilediler.

22 Şubat 2021 tarihinde saat 14‘deki karar gününde, davayı takip etmeye giden biz kadınların, sanığın ailesi tarafından mahkeme salonuna girmemiz engellenirken, özellikle sanığın iki oğlu, biri erkek iki  kız kardeşi cinsiyetçi küfürlerle bizleri tehdit ederken aynı zamanda kişiliğimize hakarette bulundu.

SANIĞIN OĞLUNDAN MAĞDUR KARDEŞİNE HAKARETLER

Sanığın büyük oğlu birçok kişinin önünde, cinsel tacize maruz kaldığı iddia edilen üvey kız kardeşine de cinsel içerikli küfürlerle hakaret etti.

Sanığın aile fertleri bize saldırmak isterken polis engellemeye çalıştı. Ancak erkek adalet bir kez daha devreye girdi. Bize saldıranların kimliklerinin alınması gerekirken, tehdit edilip küfürlerle hakaretlere maruz kalan, saldırıya uğrayan biz kadınların kimlikleri alındı.

“BİZE YAPILAN SALDIRI VE TEHDİTLER ŞİDDETTİR“

Dava duruşmalarını takip eden Yeni Kadın, Kadın Gözüyle, Meryem Kadın İnisiyatifi ve Die Linke kurumlarının yanı sıra, ayrıca duruşmaları bireysel olarak takip eden kadınlar olarak, bize yapılan bu saldırı, tehdit ve küfürlü hakaretler birer şiddettir.  bizlere yapılan bu şiddeti kınıyoruz.”

Öte yandan davanın son duruşmasında kızına tecavüz etmekle suçlanan ve davayı takip eden kadın örgütlerinin temsilcilerine hakarateler savuran baba delil yetersizliği nedeniyle beraat etti.

AYŞE EĞİLMEZ – STUTTGART

FOTO: Temsili