Özgürlük türkücülerinden iki yeni kitap daha

İnsan hakları mücadelesinde bedel ödemiş olan, demokrasi, özgürlük ve Kızılbaş-Alevi türkülerinin önemli ismi Ozan Şah Turna ve sanatçı, yazar ve aktivist  Ozan Şiar Ağdaşan’ın iki yeni kitabı daha okurla buluştu. Kitap At Yayınları tarafından okurla buluşturulan “Güneşle Vurun Beni” Ozan Şiar Ağdaşan’ın, “Bizi Yakar Bizim Ateş” Ozan Şah Turna’nın imzasını taşıyor.

Yayınlanmış 400’ün üzerinde esere, 50’den fazla plağa, 20’den fazla kasete imza atan Şah Turna’nın son kitabı hakkında yayınevi tarafından şu açıklama yapıldı:

“Göz yerine saz isteyecek kadar, müzik, saz ve söz aşkı ruhunun derinliklerine işlemiş türkü değişlerin anası, barışın sevginin turnası, umudun özgürlüğün sesi Ozan Şah Turna. Felsefi, duygu yüklü yapıtlarının yanı sıra, sosyal, toplumsal sevda, umut yüklü eserlerini, renkli şiirlerini, kendine özgü lirik turna sesiyle icra eden ünlü Âşık Şah Turna, gönül ve bilinç gözüyle çok bakar körlerden daha iyi görebilen karanlıklara ışık saçan bir sanatçıdır. Şah Turna güçlü yapıtları, toplumsal duyarlılığı, baş eğmez sanatçı duruşuyla çağından, ülkesinden sorumlu kültür sanat elçisi, aydın kadın ozanımızdır.

“Tacı tahtı yıktım canlar” diyerek tahtlara meydan okuyan, anaların yüreğinde “Analara çağrım var, analar isterse savaşlar durur” diyerek barışı, sevgiyi haykıran, “Güneşi tuttum ağladım, Ay bizlere şahit oldu” diyerek ay ışığı berraklığında direnç rüzgarı estiren anaç Âşık Şah Turna. “Aşkın olmadığı yerde, hayat durur, Dünya istop eder” diyen gönül ozanı. “Bağrımı deldi ayrılık gurbet acısı” ile hasretlik çeken gür özgür ses.

Yüzlerce renkli müzik besteleri, plakları, albümleri ve renk bahçesi şiirleri, edebi yapıtlarıyla pek çok sanatçıya, ozana, yazara, aydınlara ilham kaynağı olan, yurt içi ve dünya dillerinde ölümsüz yapıtları üniversitelerde yüksek lisans tezlerinde işlenen türkülerin anası bilge Ozanımız Şah Turna ismi kız çocuklarına takılan, müzelerde, üniversite kürsülerinde anılan, mazlumların sesi, insanlığın türkücüsü, şairi, ağır bedeller ödeyen uluslararası özgürlük barış savaşçısı değerimizdir!”

 

Diğer taraftan sayısız kitabın, eserin ve bestenin sahibi Ozan Şiar Ağdaşan’ın “Güneşle Vurun Beni” adlı eseri hakkında BKM Kitap Com ise şu sunum yazısını paylaştı:

“Ozan Şiar Ağdaşan yürek atışı sıcak sevdalarda ‘Güneşle Vurun Beni’ diyerek, karanlıklardan sıyrılmış ışıklı sevdasıyla…

Barış Türküsü, Barış Gelsin Dünya’ya,

Silah değil kalem tutmalı eller, süngü değil sanat kuşansın beller,

Kardeşlik şarkısı söylesin diller, dost kol kola sarasın, aynada aşkı tarasın,

Saç başın yolmasın sevgi bestesiyle gönül ozanı aşk da Karacaoğlan misali, insanlık aşkıyla, sevgi selinde, Hak olduk, halk olduk bir can içinde…

Yıkılsın duvarlar, kalksın sınırlar, ovalı dağların kavalı olsam, özdeyişinde. İnsanlığın esenliği uğruna inleyen özgürlük sevdalısı aktivist…

Anadolu’dan evrenselliğe pencere açan düşünür. Ozan Şiar umut, felsefe, doğa, tasavvuf, barış, sevda temalarından oluşan renk bahçesi çok yönlü bestelerinden ve şiirlerinden oluşan seçkin yapıtlarıyla birçok sanatçılara , şairlere ve yazarlara ilham kaynağı bilge sanatçı, şair, yazar.”

 

Her iki kitabı internet üzerinden sipariş etmek ise mümkün.

YENİ POSTA – BERLİN