Pandora Papers: Türkiye’yi talan eden Cengiz de vergi cennetindeymiş

Pandora Papers: Türkiye’yi talan eden Cengiz de vergi cennetindeymiş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

Türkiye’de iktidardan aldığı tartışmalı ihaleler ve teşviklerle servetini katlayan Mehmet Cengiz, Pandora Papers’a göre, edindiği bu serveti vergiden kaçınmak için Britanya Virjin Adaları’na aktarıyor.

Cengiz Holding, son yıllarda Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleşen çevre katliamlarının baş aktörlerinden biri kabul ediliyor. Türkiye kamuoyunda anahtar teslim ihaleler, silinen vergi borçları ve teşviklerle biliniyor. 17-25 Aralık tapelerinde vatandaşa ettiği küfürle hatırlanan patron Mehmet Cengiz, AKP döneminde kamudan aldığı ihalelerle servetini katladı. Forbes Türkiye’nin 2020 yılında yayınladığı “en zenginler” listesine göre 2,2 milyar dolarlık serveti bulunuyor.

Panama Papers yayınlandığı dönemde vergiden kaçınmak için kurduğu offshore şirketlerle gündeme gelen Mehmet Cengiz, bu kez de “Pandora Papers sızıntılarında” öne çıkan isimlerden biri oldu.

Belgelere göre Mehmet Cengiz, Britanya Virjin Adaları (BVI) merkezli MEFA Cengiz Limited şirketinin de sahibi. Vergiden kaçınmak ve ismini gizli tutmak için şirketin kuruluşunda vekil hissedar ve direktörler kullanıyor.

Haberin devamı için TIKLAYIN

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: AA