Parti Skandalı: Johnson hakkında sert karar

Parti Skandalı: Johnson hakkında sert karar
REKLAM ALANI
Yayınlama: 18.06.2023
56
A+
A-

Avam Kamarası’nda gerçekleşen parti skandalı soruşturması sonucunda komite, Boris Johnson’ın kasıtlı olarak parlamentoyu yanılttığını ve kurumun otoritesini hiçe saydığını tespit etti. Komite, eski başbakanın geçtiğimiz hafta istifa ettiği milletvekilliği görevinin geçici olarak askıya alınmasını önerdi. Büyük Britanya basınına konu farklı yorumlarla yansıdı.

The Times gazetesi, eski başbakanın kamuoyundaki güvenini tamamen kaybettiğini ifade ediyor:

“Kanıtlar ne kadar açık olursa olsun, her şeyi inkar etmeye devam ediyor. Televizyon kayıtlarında aksi yönde ifadeleri bulunmasına rağmen gerçekleri çarpıtarak kendini savunuyor. Sonuç olarak, değişmeyecek bir karaktere sahip olduğunu düşünenler haklı çıktı. Şükürler olsun artık Parlamento’da değil.”

The Daily Telegraph gazetesi ise Johnson’ın bir cadı avına kurban gittiği görüşünde:

“Johnson’ın milletvekillerini kasıtlı olarak yanılttığına dair en ufak bir kanıt yok. Dolayısıyla, Johnson’ın tarihte parlamentoya girişi engellenen ilk başbakan olarak nitelendirilmesi, birçok kişiye abartılı ve mantıksız bir tepki gibi gelebilir. Siyasi rakiplerini hukuki süreçlerle saf dışı bırakmak talihsiz bir eğilim haline geldi. Siyaset, milletvekillerinin birbirlerine karşı zehirli oklar fırlattığı bir intikam kültürü içinde sıkışmış görünüyor. Her iki parti de bu saplantılı tutumu bir kenara bırakmalı ve temsil etmeleri gereken seçmenlere odaklanmalı.”

Bu farklı değerlendirmeler, parti skandalı konusunda kamuoyunda çeşitli görüşleri yansıtıyor.

YENİ POSTA – LONDRA

KAYNAK: https://www.eurotopics.net/tr/302812/parti-skandali-johnson-hakkinda-sert-karar

FOTO:  Tingey Injury Law Firm  Unsplash

REKLAM ALANI