Portekiz’de ölüm yok: Covid-19 ölümü saptanamadı

thumbs_b_c_b5016fc7eb772e2880bc45f24eac6cb9
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) vaka ve ölüm sayılarındaki artışın düşüşe geçtiği Portekiz’de, yaklaşık 8 ay sonra ilk kez günlük verilerde salgınla bağlantılı ölüm kaydedilmedi.

Sağlık Genel Müdürlüğünün güncellediği Covid-19 verilerine göre, dün itibariyle ülkede 196 yeni vaka tespit edilirken, virüs nedeniyle hayatını kaybeden olmadı. Ülkede 2 Ağustos’tan bu yana ilk kez Covid-19 kaynaklı ölüm olmaması dikkati çekti.

Portekiz’de şimdiye kadar salgından 16 bin 965 kişi hayatını kaybederken, vaka sayısı da 834 bin 638’e yükseldi.

Noel tatilinin ardından özellikle ocakta artan vakalarla salgında ciddi sorunlar yaşayan Portekiz’de, 27 Ocak’ta günlük 293 can kaybı ve 15 binden fazla vaka sayısı en yüksek veriler olarak kayda geçmişti.

Ocakta bir dönem, Avrupa’da her 100 bin kişide en fazla vaka sayısı bu ülkede tespit ediliyordu.

Olağanüstü halin 30 Nisan’a kadar uzatıldığı ülkede, İspanya ile kara sınırında sadece ticari ve özel izinle geçiş yapılmaya devam ediliyor.

Sol azınlık hükümeti, ocak ortasında uygulanmaya başlanan genel kapanmayı, azalan vaka ve ölü sayıları nedeniyle 5 Nisan’dan bu yana kademeli olarak gevşetmeye başlamıştı.

19 Nisan’da tüm kademelerde okullarda yüz yüze eğitime başlanmış, müzeler, ticari işletmeler faaliyete geçmiş, bir masada en fazla 4 kişi olmak şartıyla restoranların iç mekânları ve kısıtlı kapasiteyle sinemalar, tiyatrolar hizmete açılmıştı.

YENİ POSTA – LİZBON

FOTO: AA