Prag’da ateşlenen fitil: Protestolar ne anlama geliyor?

Prag’da ateşlenen fitil: Protestolar ne anlama geliyor?
REKLAM ALANI
Yayınlama: 07.09.2022
10
A+
A-

Cumartesi günü Prag’ın Vaclav Meydanı’nda, enflasyonu, korona aşılarını ve göçmen kabulünü protesto etmek üzere polisin aktardığı bilgilere göre yaklaşık 70 bin kişi toplandı.

Protestocular, hükümeti Ukrayna’yı kendi halkından daha fazla önemsemekle suçladılar ve Başbakan Petr Fiala’nın merkez sağ hükümetini istifaya çağırdılar.

HOSPODÁŘSKÉ NOVİNY (Çekya)

HAYATTA KALMA KORKUSU TETİKLENİYOR

Hospodářské noviny, gösteriye katılanların motivasyonunu analiz ediyor:

“Vaclav Meydanı’nda 70.000 fanatik Putin destekçisinin Ukrayna’da Büyük Rus emperyalizmini desteklemek için toplandığı iddiası tartışmalı. … Orada bulunan insanlar korkuyorlardı. Elektrik faturalarını ödeyemeyeceklerinden, geçimlerini sağlayamayacaklarından, kışın donacaklarından korkuyorlardı. Hükümetin kendilerini yüzüstü bırakacağından korkuyorlardı. Bunda haksız da değillerdi. Başbakan Petr Fiala büyük konuşup toplumun tehdit altındaki kesimlerinin yüz üstü bırakılmayacağını söylerken, hükümet bu zamana değin bu konuda ikna edici bir adım atmadı.”

LİDOVÉ NOVİNY (Çekya)

İİKTİDAR PARTİLERİ İÇİN UYANMA ÇAĞRISI

Prag’daki liberal muhafazakâr hükümet, protestonun büyüklüğüne şaşırmamalı, diyor Lidové noviny:

“Pek çoklarına göre hükümet, popülist seleflerinin ve bütün çevre ülkelerdeki sol veya sağ hükümetlerin aksine hiçbir şey yapmıyor. Ve Ukrayna’daki savaştan kaçarak gelen sığınmacılara yapılan çok daha yüksek yardımlarla kıyaslandığında, bu yıl hanelere yardım olarak harcanması planlanan ekstra 10 milyar [koruna, yaklaşık 408 milyon avro] bu insanlara komik geliyor. Evet, şüphesiz demagojik bir karşılaştırma bu ve rakamları karşılaştırmanın da mantıksal bir izahı yok. Ancak siyasette asla salt mantık ve katı akılcılıkla hareket edilmiyor.”

ADEVĂRUL (Romanya)

TEHLİKELİ BİR KIVILCIM

Adevărul endişeli:

“Ya protestolar diğer büyük Avrupa ülkelerine de yayılırsa? … Özgür dünyanın durumu kritik. Enerji kaynakları açısından Rusya’nın tutsağı olmak elbette iyi bir şey değil. Ancak, doğalgaz ve petrol bağımlılığımızdan kurtulmak da pek o kadar kolay değil. Üstelik bu zaman alıyor ve kış kapıya dayandı. Soğuklar ne zaman başlayacak ve ne kadar şiddetli olacak? Kimse bunu öngöremiyor.”

JUTARNJİ LİST (Hırvatistan)

BU DAHA BAŞLANGIÇ

Jutarnji list de Prag’daki protestoların sıcak geçecek bir sonbaharın habercisi olabileceğini düşünüyor:

“Avrupa’da sonbahara ve muhtemelen kışa damgasını vuracak bir dizi protestonun fitilinin Prag’da ateşlendiği sonucuna varılabilir. … Fransa’nın en büyük işçi sendikaları konfederasyonu CGT 29 Eylül’de büyük bir grev hazırlığına girerken, İspanyol sendikaları da bu ay içinde büyük protesto gösterileri düzenleyeceklerini ilan ettiler. Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, ağustos ayı sonunda yeni radikalleşme tehdidi konusunda uyarıda bulunmuştu. … AB, kendisini bekleyen bir başka ciddi krizde, yurttaşlarını ve toplumsal dayanışmayı koruma becerisine sahip olduğunu kanıtlamak zorunda.”

YENİ POSTA – PRAG

FOTO: AA

KAYNAK: https://www.eurotopics.net/tr/287801/prag-da-duezenlenen-protestolar-ne-anlama-geliyor

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.