Prens Albert von Anhalt: “Böyle devam ederse Alman ekonomisi için felaket olacak”

Prens Albert von Anhalt: “Böyle devam ederse Alman ekonomisi için felaket olacak”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 04.07.2022
15
A+
A-

Almanya’nın Regensburg kentini ziyaret eden Prens von Anhalt, Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) üyesi eski politikacı Bora Ataman ile birlikte Avrupa’daki ekonomik krizi ve savaşın sonuçlarını Yeni Posta için değerlendirdi. Almanya’nın derhal temiz ve uygun ücretli Rus gazını alması gerektiğini kaydeden Prens Albert von Anhalt, sürecin bir felaketle sonuçlanabileceğine dikkat çekti.


Federal Almanya liderliğindeki Avrupa ekonomisi birkaç aydır krizde. Durum her geçen gün daha da kötüye gidiyor. Avrupa ekonomisinin yakın geleceği nasıl görünüyor? Bu savaşın sona ermesinden sonra, özellikle Ukrayna’daki savaşla şiddetlenen kriz, eski kıtayı nereye götürebilir? Avrupa veya AB bu ekonomik dengesizlik hakkında bir şeyler yapabilir mi?

Diğer taraftan Türkiye’nin Avrupa’nın ayrılmaz bir parçası olduğunu biliyoruz. Bazı çevrelere göre yeni göçmenlerle 90 milyona yaklaşmış nüfusu ve 692 milyar ABD dolarlık ulusal geliriyle Türkiye ekonomisi oldukça büyük. Türkiye ekonomisi özellikle Alman ekonomisi ve teknolojisi ile şekilleniyor.

Mevcut kriz, diğer şeylerin yanı sıra çok ağır borçlu olan Türkiye ekonomisi üzerinde çok yıkıcı bir etkiye sahip olabilir. Türkiye ekonomisi bu konuda ne yapabilir ve bu konuda dışarıdan hangi yardım veya müdahale faydalı olabilir? Örneğin, hangi yatırımlar hangi sektörlere odaklanmalıdır?

Ukrayna savaşının gölgesindeki bu yeni krize karşı Türk ve Alman ekonomisi arasında ne tür bir işbirliği gerçekleştirilebilir?

“ALMANYA DURUMUN FARKINDA DEĞİL”

Regensburg’da Yeni Posta’nın sorularını yanıtlayan ve özellikle Alman ekonomisi için ağır endişeler taşıdığı gözlenen Prens Albert’in yukarıdaki sorular çerçevesindeki açıklamaları şöyle:

“Durumun kötü ve ciddi olduğu doğru. Almanya durumu hâlâ kavrayamadı, halkı neler beklediğinin farkında değil. Yakında doğalgazı olmayacak, insanlar kışın ısınamayacak, sanayi üretemeyecek ve rekabet gücü kalmayacak. Almanya’nın dolayısıyla da Avrupa’nın en kısa zamanda barış sağlamasını diliyorum.

“KUZEY AKIM 1 VE 2’Yİ KAPATMAK İNTİHARDIR”

Bu krizin önüne geçmek için tek bir çözüm var. Rus gazını uygun ve temiz almamız gerekiyor. Kuzey Akım 1 ve 2’yi kapatmak intihardır. Diğer ülkelerden enerji almak pahalıya mal olacak.  Böyle devam ederse ekonomik felaket olacak. İşsizlik tırmanacak. Almanya, 3 basamaklı milyarlarca avroluk zarar edecek.

“TÜRKİYE’YE YATIRIM YAPILMASINI AKILLICA BULUYORUM”

Türk ekonomisi uzun süredir zorluk içinde. Lira sürekli düşüyor. Ancak Türkiye yeteri kadar doğalgazı uygun ücretlere alabiliyor. Durumu stabilize edebilir. Türkiye’de yatırımlar yapmayı akıllıca buluyorum. Bunun Batı Avrupa ve ABD tarafından desteklenmesi gerekiyor.

Krizin aşılması için işbirliği gerekiyor. Bu kriz Sadece Türkiye ve Almanya’yı değil tüm dünyayı ilgilendiriyor. Herkesin el ele vermesi gerekiyor.”

YENİ POSTA – REGENSBURG

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.