Prof. Dr. Faruk Şen başlatmıştı: Türkiye kökenli seçmenler Armin Laschet için örgütleniyor

Muhafazakâr demokratların başbakan adayı Armin Laschet için Türkiye kökenli seçmenler örgütleniyor. Farklı siyasi görüşlerdeki Almanyalı Türkler’den TAVAK Vakfı Direktörü Prof. Dr. Faruk Şen’in başlattığı kampanyaya yoğun destek geliyor.

Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partinin Başbakan adayı Armin Laschet’e en büyük destek Türk kökenli Alman seçmenlerden geldi. TAVAK Vakfı Kurucusu ve yöneticisi Prof. Dr. Faruk Şen tarafından Almanya genelinde başlatılan destek kampanyası ilgiyle karşılandı.

26 Eylül’deki genel seçimlere yönelik olarak Faruk Şen öncülüğünde düzenlenen Laschet’e destek çalışmaları, yakında programlarıyla birlikte belli olacak.

Yeni Posta’ya özel açıklamada bulunan Faruk Şen kampanyanın amacının salt bir partiyi desteklemek olamadığını hatırlattı.

Faruk Şen

NEDEN ”ARMİN LASCHET İNİSİYATİFİ“?

Armin Laschet’in, Türkiye-Almanya ilişkilerinde de olumlu bir çizgi sunacağına dikkat çeken

Prof. Dr. Faruk Şen gazetemize yaptığı açıklamada özetle şunları aktardı:

“Ben Armin Laschet’i Almanya’da çok uzun süredir tanırım. Kendisi Uyum Bakanı olarak çok uzun süre Kuzey Ren-Vestfalya’da çalışırken, ben de eski kurumum Türkiye Araştırmalar Merkezi’ndeydim. O dönemde Laschet’le birçok işbirliği yaptık, birçok toplantı gerçekleştirdik. Angela Merkel’in Devlet Bakanı Maria Böhmer bu konulara ne kadar uzaksa, Armin Laschet o kadar yakındı.

Laschet, eyalet başbakanlığından sonra şimdi Federal Almanya başbakan adayı oldu. Büyük bir olasılıkla 26 Eylül’de Almanya’da 83 milyonun başbakanı olacak. Bu, Almanya’da yaşayan 3,2 milyon Türk kökenli göçmen için önemli. Yalnız Türkler için değil, tabii ki tüm göçmenler için önemli.

TÜRK-ALMAN İLİŞKİLERİNDE OLUMLU GELİŞME OLACAK

Ben bir adım daha ileri gidiyorum: Armin Laschet, Türkiye-Almanya ilişkilerinde olumlu bir çizgi sunacak. Ayrıca Almanya AB’nin temel direği. Bu temel direkte Armin Laschet, Angela Merkel’in izinde bir politika uygulayacak. Bunun için 50 kadar Türk kökenli Alman bir araya geldik ve bu inisiyatifi yaptık.

Ben Ulm ve çevresinden birçok insanımızın da bu başlattığımız girişime katılacağına inanıyorum. Hepimiz 26 Eylül’de hangi partiden olursak olalım, oyumuzu Armin Laschet’in başbakan olması için kullanalım.”

Prof. Şen, açıklamasında, bu çağrısının bir partiyi desteklemek olarak algılanmaması gerektiğini belirterek, konunun Türk-Alman ilişkilerinin gelişmesi bakımından önemli olduğunun altını çizdi.

YAŞAR SEKBAN – KARLSRUHE

FOTO: A.A.