Prof. Dr. Haluk Selvi, Türk-Ermeni ilişkilerini anlatacak

Sakarya Üniversitesi Türk-Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi’nin kurucusu ve Müdürü Prof. Dr. Haluk Selvi, Esslingen-Nürtingen Türk Okul Aile Birlikleri Derneği TOAB Ess/Nür’ün 24 Nisan’da konuğu olacak.

Zoom üzerinden gerçekleşecek toplantı YouTube’dan canlı yayınlanacak. Sakarya Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim görevlilerinden Prof. Dr. Haluk Selvi ”Soykırım Yalanı – Türk-Ermeni İlişkilerinden Tarihsel Gerçekler“ adını taşıyan toplantıya konuşmacı olarak katılacak. Almanya saati ile 14.30’da başlayacak olan konferansta moderasyonu TOAB Ess Başkanı Güven Toymaz üstlenecek. Program derneğin sürdürülebilir etkinlikler kapsamındaki “Ben–Anadilim–Geleceğim” adlı program çerçevesinde gerçekleşecek

PROF. DR. HALUK SELVİ HAKKINDA

1971 yılında Yozgat’ta dünyaya gelen Selvi, Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünü ve aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Anabilim Dalında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. “Milli Mücadele’de Erzurum” isimli doktora tezi 2000 yılında Atatürk Araştırma Merkezi tarafından yayınlandı. Selvi, doktora sonrası Ermeniler ve Türk-Ermeni ilişkileri üzerine araştırmalar yaptı.

Prof. Dr. Haluk Selvi

“Birinci Dünya Savaşı’ndan Lozan’a Ermeni Sorunu” isimli çalışması İngilizceye de tercüme edilerek dünyanın farklı üniversite kütüphanelerine dağıtıldı. Haluk Selvi, Sakarya Üniversitesi Türk-Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi’nin kurucusudur ve halen bu merkezin müdürlüğünü yürütmektedir.

Sultan’a Suikast, Bir Ermeni Komitacının İtirafları, Millet-i Sadıkada İsyan: Ermeni Komitacılarının Gizli Mektupları isimli kitapları bulunan araştırmacının Ermeni Sorunu ile ilgili birçok makalesi ve sempozyum tebliği de vardır.

YENİ POSTA – ESSLİNGEN