Prof. Dr. Nurullah Çetin öğretmenlere seslendi: “Çanakkale ruhunu kültürle aktarın”

Prof. Dr. Nurullah Çetin Almanya’da görev yapan Türkçe dersleri öğretmenlerine seslenerek Çanakkale ruhunu tiyatro, edebiyat, şiirle, kültürle genç kuşaklara aktarmalarını tavsiye etti.

Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Nurullah Çetin, Çanakkale Zaferi Kutlaması ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Toab Esslingen ve Nürtingen’in ev sahipliğinde Almanya’daki veliler ve öğretmenlerle bir araya geldi. Zoom üzerinden gerçekleşen anma toplantısına konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Nurullah Çetin’in aktardıklarından öne çıkanlar şöyle:

“ÇANAKKALE KAHRAMANLARINI ÖN PLANA ÇIKARIN”

“Öğretmenlerimizin genç neslin eğitilmesinde önemli bir rolü var milli ve dini değerleri ile millet olabilirler. Çanakkale bu değerlerimizin yaşatıldığı değerlerdi. Rol modellik yapabilecek çok kahraman var Çanakkale Savaşı’nda.

Hikâye, roman, tiyatro yapılmalı, edebi kurgu ile öğrencilerimize aşılamalıyız. Çanakkale Savaşı bizi yok etmek için yapılan son saldırıdır biz burada bir irade ortaya koyduk ve ‘varız buradayız’ dedik. Çanakkale çok boyutlu olarak sanatın bütün türleri ile yeni neslin beyinlerine perçinlenmelidir. Gelibolu’ya mutlaka ziyarete götürülmelidir Her taraf müzedir. Atalarının fedakârlıklarına tanık olsunlar.

“AVRUPA’NIN ELİNDEN POSEİDON’U ALDIK”

Avrupa’nın temel şifrelerinde kendi mitolojik motifleri, kahramanları rol alıyorlar. Eski Yunan mitolojisini modernize ederek tiyatroya, sinemaya uyarlıyorlar Avrupalılık bilincinde tutan kültürel değerlerdir. Peridon Tanrı’sına inanıyorlar. Çanakkale de bu temel  şifrelerini kültürel kodlarını da  yerle bir ettik. Poseidon şifresini duman ettik. Poseidon hareketle donanmalarına tanrısal güç yüklemişlerdi. Denizlerin hâkimi biziz diyorlardı. Yenilmeyen İngiliz ve Fransız zırhlısını batırarak bu şifreyi kırdık. Çanakkale’den geçemediler. Bugün de siyasi politikalara karşı Anadolu’yu geçilmez kılmamız lazım. Özellikle Almanya’da çocuklarımızın dinlerini, dillerin, kültürlerini, kimliklerini öğrenmesi gerekiyor. Yeni Çanakkale’yi savunacak insan bulamayız. Güncel boyutuyla anlatmamız lazım.”

 

BAŞKONSOLOS ERKAN ÖNER “DERS ÇIKARILMALI”

Öte yandan toplantıya ktaılan  Stuttgart Başkonsolosu Erkan Öner Çanakkale Destanı’ndan dersler çıkarılması gerketiğine dikkat çekti. Başkonsolos Öner şunları söyledi:

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve kahramanlarımızı saygıyla, minnetle anıyorum.  Çanakkale’de doğan yenilmez ruh istiklal mücadelemizi savaşa taşıyan ruhtur. Osmanlı’nın son döneminde üst üste yaşadığımız felaketler silsilesinin sona erdiği bir anlamda milletimizin makûs tarihinin değiştiği mücadeledir. Yokluklar, güçlükler, sıkıntılar içindeki Türk milletinin vatan savunması ve var olma mücadelesidir. Dünyanın tüm milletlerine karşı verilen şanlı mücadelenin sonunda kazanılmış uğruna ağır bedeller özenmiş kutlu bir zaferdir. Okul çağındaki talebelerin insanüstü fedakârlığı ve kahramanlığıyla tarihe altın harflerle yazılmıştır. Bunları iyi bilmeli ve dersler çıkarmalıyız.”

“DÜNYA TARİHİNİN AKIŞINI DEĞİŞTİRDİ”

Toplantının ev sahibi TOAB Esslingen/Nürtingen Derneği Başkanı Güven Toymaz programı yönetti. TOAB Ess/Nür Başkanı Toymaz, “Kahraman Türk ordusunun Çanakkale Cephesi’nde verdiği mücadele yalnızca Türk tarihinin değil bütün dünya tarihinin akışını etkileyecek derecedeydi. Bu cephede alınan galibiyet dünya ülkelerinin güç dengelerini değiştirmiş ve yüce Türk milletinin belirleyici ve yönlendirici gücünü bir kere daha gözler önüne sermiştir. 18 Mart tarihi bir ülke insanının güçlü bir irade, güçlü birlik beraberlik duygusu ile neleri başarabileceğinin olağanüstü bir örneğidir” dedi.

Bölge öğretmenlerinden Koordinatör Ahmet Ceylan, M.Tuğrul Tansel ve Derya Hastürk’e bu çalışmadaki katkılarından dolayı teşekkür edildi.

Toplantıda Stuttgart Başkonsolosu Eğitim Ataşesi Dr. Ümit Kaptı da hazır bulundu.

YENİ POSTA – STUTTGART