Psikiyatrist Dirk De Wachter’den ürküten korona uyarısı: “Sırada zihinsel kriz var“

Psikiyatrist Dirk De Wachter’den ürküten korona uyarısı: “Sırada zihinsel kriz var“
REKLAM ALANI
Yayınlama: 05.09.2021
6
A+
A-

Tüm dünyada geçici ya da kökten birçok değişikliğe neden olan koronavirüsünün gelecekteki etkileri halen belirsizliğini koruyor. Hollanda’da yayınlanan De Zondag dergisinde yer alan röportajda psikiyatrist Dirk De Wachter “Virolojik krizin ardından zihinsel bir kriz gelecek. Bir gün koronanın yarattığı faturanın ödenmesi gerekecek“ dedi.

Açıklamasında Dirk De Wachter sosyal güvenliğin yeniden sarsılması durumunda, ilk kurbanların en savunmasız kişiler olacağı uyarısında da bulundu. Toplumun “zenginler“ ve “fakirler“ olarak bölünmesinin yeni bir durum olmadığını, ancak koronanın bu bölünmeyi arttıracağını belirten psikiyatrist, tehlikeyi şu çarpıcı ve ürküten örnekle tarif etti:

“GENÇLER ŞAMPANYA YUDUMLUYOR AMA ARKADA İNSANLAR DENİZE DÜŞÜYOR“

“Daha fazla insan sokağa düşecek. Virolojik krizin ardından zihinsel bir kriz gelecek. Bu görünür bir tsunami olmayacak, aşırı kalabalık acil servisler görmeyeceğiz, daha ziyade deniz seviyesinin altında uyuyan ama çok tehlikeli bir şey olacak. Rakamlardaki artışı şimdiden görebiliyoruz. Örnek vermek gerekirse: Toplumumuz, git gide daha hızlı gitmesi gereken bir sürat teknesi gibi. Önde, saçları rüzgârda savrulan şatafatlı gençler var. Şampanyalarını yudumluyorlar. Ama insanlar arka tarafta tekneden denize düşüyorlar. Kimse fark etmiyor. Bunlar ruhsal rahatsızlıkları olan insanlar. Depresyon, tükenmişlik, yorgunluk. Sürat teknesinin arkasında terapistlerin olduğu bir kurtarma botu yer alıyor. İnsanları sudan çıkarıyoruz, onlara sıcak giysiler ve iyi yemek veriyoruz, ama sonra… Sonra o insanların da sürat teknesine geri dönmeleri gerekiyor ve bu çok zor.“

KORONA OYUNUN KURALLARINI DEĞİŞTİRMEYECEK

En büyük korkusunun toplumdaki dayanışmanın ortadan kalkması olduğunu bildiren

De Wachter’ın politika dünyasına için ise iki tavsiyesi var:

“Birincisi kolay: Sürat teknesinin arkasına güçlü bir korkuluk inşa edin. Başka bir deyişle: Güçlü bir sosyal güvenlik sistemi kurun. İkincisi daha zor: Teknenin hızı azalmalı.”

De Wachter’a göre, korona sonrası mutluluk hakkında daha farklı düşüneceğimiz önermesi, bir yanılsama. “Bence gerçek mutluluk birbirimize değer vermekten ibarettir. Korona bir şey kanıtlamışsa, o da insanın sosyal bir varlık olduğudur. Bu düşünceye tutunmak istiyorum, bu yüzden gülüp geçiyorum ama hiçbir yanılsama içinde değilim: Korona, oyunun kurallarını değiştirmeyecek. Karantina sona erer ermez mutluluk yanılsaması yeniden maddi fantazilerde aranmaya başlandı” görüşünü dile getiren De Wachter, “Ben buna eleştirel bakıyorum” diyor.

YENİ POSTA – AMSTERDAM

KAYNAK: demokratikhaberhollanda.news

FOTO: A.A.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.