Putin’in yaptırımlara karşı “ruble hamlesi”: Avrupa rubleleri “paşa paşa” ödüyor mu?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzaladığı kararnameyle doğal gaz ödemeleri 1 Nisan’dan itibaren Rus para birimi ruble cinsinden yapılıyor. Putin’in “ruble” hamlesi karşısında , avro ve dolar ödemelerinde ısrar eden Batılı ülkeler için ise “ara formül”  bulundu. Her ne kadar “ara yol” dense de, aslında Avrupa, Rusya’nın talebini yerine getiriyor…

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Bir Avrupa haber portalı olan Yeni Posta’nın YouTube kanalındaki haber ve tartışma programı “Kadın Sözü ile Avrupa” bu hafta da Ukrayna-Rusya savaşını, Avrupa’dan bakışla tartışmaya devam ediyor. Programda kadın gazeteciler, AB ülkelerinin “Avro ile ödeme yapmaya devam edeceğiz” açıklamalarının gerçekleri yansıtmadığına işaret ederek, “Rusya’ya ağır yaptırımlar uygulayan Avrupa, Putin’in ruble restini görmek zorunda kaldı ve ödemeleri de Ruble üzerinden yapıyor” ifadelerine yer verdiler.

“K HESABI”

Yeni Posta gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Işın Ertürk’ün hazırlayıp sunduğu programda, doğal gaz ve petrolde Rusya’ya bağımlı olan Avrupa ülkelerinin “Ruble” üzerinden Gazprombank’ta “K Hesabı” diye adlandırılan özel bir hesap açarak yapabildiğine işaret edildi.

SALLANAN AMERİKAN HEGEMONYASI

Rus enerji devi Gazprom’a bağlı olan ve henüz Batı tarafından yaptırım listesinde yer almayan Gazprombank’ın “K Hesabı”na yatırılan avroyu rubleye çevirerek Gazprom’a ilettiği anlatılan programda, rublenin yeniden değer kazanmasının da Putin’in kozlarını iyi oynadığının ve Rusya’nın yaptırımlara rağmen ciddi bir ekonomik sıkıntı yaşamadığının kanıtı olduğu belirtildi.

Programa katılan kadın gazeteciler, Amerikan hegemonyasının gerilediğini belirtirken, çok kutuplu bir dünya düzenine geçiş yapıldığının da altını çizdiler.

PUTİN’İN AKIBETİNİ SÖYLEMEK İÇİN ÇOK ERKEN

“Bana hem yaptırım uygulayacaksınız hem de dolar ve avro üzerinden benden gaz mı alacaksınız?” diyen Putin’in dünya ticaretinde dolar ve avro dolaşımına çomak sokan ilk siyasetçi olmadığı da belirtilen programda, doların hâkimiyetine önceki yıllarda karşı çıkmış liderler Kaddafi, Saddam, Chavez ve Ahmedinejat ile ülkelerinin yaşadıklarına da dikkat çekildi. Ancak arkasına Çin, Hindistan gibi dünya devlerini alan Putin’in aynı sonla karşılaşmasının mümkün olamayacağı ve yalnız olmadığı vurgulandı.

Öte yandan programın ikinci bölümünde Ukraynalı mülteci akınının Avrupa ekonomisi ve sosyal barışa etkilerinin kısa süre içinde görülmeye başlayacağı kaydedildi. Beş milyona yakın Ukraynalı sığınmacının Avrupa’ya göçünün fuhuş, insan ve kadın tacirleri, çocuk tacizi ve organ mafyası gölgesinde gerçekleştiği de anlatıldı.

Kadın Sözü ile Avrupa programın daimi konukları şöyle:

Serbest Ada Genel Yayın Yönetmeni Birgül Göker Perdisa – İtalya

Serbest Gazeteci Seda Şanlıer – İsveç

Serbest gazeteci Ufuk Evla Bostan – Almanya

YENİ POSTA – STUTTGART

 

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video