Robert Koch Enstitüsü’nden beşinci dalga uyarısı

Robert Koch Enstitüsü Başkanı Wieler, Almanya’da sosyal temas kısıtlamaları getirilmez ve yoğun bir aşılama yapılamazsa, beşinci dalganın kaçınılmaz olduğu uyarısında bulundu. 

    

Robert Koch Ensitüsü’nün (RKI) Başkanı Lothar Wieler, önlemler etkili bir şekilde hızla hayata geçirilmezse ülkede beşinci bir dalganın gelebileceği uyarısında bulundu. Wieler, “Temasın azaltılması ve yoğun bir şekilde aşılama sağlanamazsa, şimdiki hesaplamalara göre beşinci bir dalga daha yaşayacağız” dedi.

Wieler, kültürel etkinliklerde, spor faaliyetlerinde, gastronomide sadece aşı olanların ve hastalığı geçirenlerin kabul edilmesini öngören “2G” kuralının şu aşamada yetersiz kalacağına işaret etti. Wieler, günlerdir yaptığı çeşitli açıklamalarda Almanya’da insanları bir araya getirecek kutlamalardan, etkinliklerden ve kapalı yerlerdeki toplantılardan kaçınılması gerektiğini vurguluyor.

“Vaka sayılarının henüz düşük olduğu eyaletlerde sosyal temas kısıtlamaları ile sayıları düşük tutmada hâlâ şansımız var” diyen Wieler, vakaların arttığı eyaletler için ise geç kalındığını söyledi.

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: anastasiia-chepinska-unsplash

Kaynak: www.dw.com