Roberta Metsola: Avrupa Parlamentosu’nun yeni başkanı görevde

Roberta Metsola: Avrupa Parlamentosu’nun yeni başkanı görevde
REKLAM ALANI
Yayınlama: 18.01.2022
6
A+
A-

Avrupa Parlamentosu Başkanlığı için düzenlenen seçimi Roberta Metsola kazandı. Sağcı Metsolo, kürtaj karşıtlığıyla da biliniyor.

Geçen hafta hayatını kaybeden eski Başkan David Sassoli’nin görev süresinin dolması nedeniyle Strasbourg’daki Genel Kurul’da düzenlenen seçimde Metsola ilk turda 705 sandalyeli parlamentoda 458 oy alarak yeni başkan oldu.
Roberta Metsola’nın seçilmesiyle AP’nin başkanlık koltuğuna üçüncü kez bir kadın oturmuş oldu. Metsola, daha önce başkan yardımcısı olarak görev yaptığı parlamentonun başkanlığına doğum gününde seçildi.
Seçimin ardından milletvekillerine konuşma yapan Metsola, kendisine verilen sorumluluktan onur duyduğunu söyledi. Metsola, “Bu parlamento ve tüm AB vatandaşlarının çıkarı için çalışıp elimden geleni yapacağıma söz veriyorum” dedi.
Parlamento’nun en büyük siyasi grubu olan Avrupa Halk Partisi (EPP) üyesi Metsola, ilk olarak 2013’te Malta’dan milletvekili seçilmişti.
Merkez sağ ve muhafazakâr çizgideki 4 çocuk annesi 43 yaşındaki Metsola, milletvekilliğinden önce avukatlık yapıyordu. Metsola, özellikle Avrupa hukuku alanında uzmanlaştı. Siyasette farklılıkları gidermede oynadığı rolle övgü alan Metsola, özellikle kürtaj karşıtı tutumu nedeniyle eleştiriliyor.
Metsola, bu parlamento döneminin ikinci yarısında 2,5 yıl için başkanlık yapacak.

YENİ POSTA – STRASBOURG

FOTO: AA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.