Roma-Moskova cepheleşmesi mi? Rusya’ya bilgi sızdıran İtalyan subay yine tutuklu

Roma’da sorgusu için ilk kez ön inceleme yargıcı karşısına çıkarılan İtalyan subayın tutuklu yargılanacağı belirtildi. İtalya ve AB ile Rusya arasındaki sürtüşme sertleşebilir.

İtalya’da para karşılığı bazı gizli bilgileri Rusya’ya sızdırırken yakalanan İtalyan subay Walter Biot, sorgusunda konuşmadı ve cezaevine gönderildi. “Casusluk ve devlet güvenliğini tehlikeye atmak” suçlamalarıyla gözaltına alınan Biot, Roma’da sorgusu için ilk kez ön inceleme yargıcı karşısına çıkarıldı.

İtalyan Rainews24 sitesindeki haberde, İtalyan subayın sorgusunda konuşmadığı aktarılırken, sadece “Şaşkınım, kafam karışık ancak durumumu netleştirmeye hazırım” dediği belirtildi. Biot’un sorgusunu yapan Ön İnceleme Yargıcı Antonella Minunni’nin, şüphelinin ekonomik çıkar karşılığında bağlı olduğu devlet kurumunun güvenine ihanet etmekten çekinmediği görüşünde olduğu ifade edildi.

Biot’un avukatı Roberto De Vita ise müvekkilinin devlet güvenliğini asla tehlikeye atmadığını savunurken, “Müvekkilim, hem kişisel hem ailevi hem de kızının ciddi sağlık koşulları nedeniyle son derece derin bir krizden geçiyor. Müvekkilim, devlet güvenliğini tehlikeye atmadığını, bu meseleyi açıklığa kavuşturmak istediğini belirterek, kafasını toplamak için zaman istedi” ifadelerini kullandı.

Avukat De Vita, müvekkili için ev hapsi isterken, savcılık İtalyan subayın hapiste tutuklu kalmasını talep etti.

15 YILA KADAR HAPİS İSTENİYOR

Ön inceleme yargıcı Minunni, Biot’un Rus yetkililere vermek üzere hazırladığı hafıza kartında, 9’u “çok gizli”, 47’si “NATO sırrı” statüsündeki 181 gizli belgenin fotoğrafı olduğuna dikkati çekerek, Biot’un tutuklu kalmasına hükmetti.

İtalya Deniz Kuvvetleri Siyaset Planlama Dairesindeki görevi kapsamında İtalya’nın NATO, Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği (AB) ile yürüttüğü dış operasyonlarıyla ilgilenen 56 yaşındaki Biot’un 15 yıla kadar hapsi isteniyor.

RUS YETKİLİLERE SINIR DIŞI

Biot’un yakalandığı casusluk skandalına karışan ve İtalyan hükümetinin kararı doğrultusunda bugün ülkelerine sınır dışı edilen 2 Rus askeri yetkilinin kimlikleri de İtalyan basınında yer aldı.

Rainews24 sitesinin haberinde, sınır dışı edilenlerin Rusya’nın Roma Büyükelçiliği Deniz ve Hava Ataşesi Alexey Nemudrov ile yine askeri ataşelikte görevli Dmitri Ostroukhov olduğu bilgisi paylaşıldı.

ROMA-MOSKOVA RESTLEŞMESİ

Roma Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturması kapsamında, 30 Mart’ta jandarma ekipleri, bir İtalyan subay ile Rusya’nın Roma Büyükelçiliğinde görevli bir askeri yetkiliyi Roma’daki bir otoparktaki gizli görüşmeleri sırasında yakalamıştı. İtalyan donanmasında firkateyn komutanlığı da yapmış İtalyan subay Walter Biot gözaltına alınmış, İtalya hükümeti olayla bağlantılı 2 Rus diplomatın sınır dışı edilmesine karar vermişti.

Rus askeri yetkiliye, aralarında NATO ile ilgili bazı gizli bilgi ve belgeleri 5 bin avro karşılığında aktardığı sırada suçüstü yakalanan İtalyan subay, “casusluk ve devlet güvenliğini tehlikeye atmakla” suçlanmıştı. İtalyan basını, söz konusu olayın Soğuk Savaş’tan bu yana İtalya-Rusya ilişkilerinde yaşanan en ciddi olay olduğunu yazmıştı.

YENİ POSTA – ROMA

FOTO: A.A.