Roma’daki toplantının saklı anlamı: Rusya ve Çin’in katılmadığı G20 hayra alamet değil

Dünyanın önde gelen gelişmiş ülkeleri ile ağırlığı artmakta olan ekonomilerini bir araya getirecek olan 16’ncı G20 Zirvesi, İtalya’nın başkenti Roma’da başladı. Biden, Merkel, Macron ve Johnson’ın katıldığı zirveye Rusya, Çin ve Japonya liderleri katılmıyor.

 

Bu yılki G20 Zirvesi, İtalya’nın dönem başkanlığında Roma’da 16’ncı kez toplandı. Başkent Roma’nın Nuvola Kongre Merkezi’nde düzenlenen zirveye, 35 ülke ve uluslararası kuruluştan temsilciler katılıyor. İki gün sürecek toplantılar nedeniyle 5 binden fazla emniyet mensubuyla güvenlik görevlisinin adeta ablukaya aldığı Roma’da G20 Zirvesi, hiç de hayra alamet değil.

İKİ BLOKLU FİNANSAL DÜZEN

ABD Başkanı Joe Biden, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un katıldığı zirveye, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping katılmıyor. Ancak Putin ve Jinping’in çevrimiçi olarak kimi toplantılara katılabileceği belirtildi.

Bu liderler resmi açıklamalarında koronavirüs salgını nedeniyle toplantıya katılmayacaklarını bildirmiş olsalar da, ABD ve Avrupa Birliği’nin başını çektiği Batı bloku ile karşı tarafta Rusya ve Çin’in liderlik yaptığı Doğu bloku arasındaki görüş ayrılıkları ile rekabetin derinleşmesi, asıl neden.

Karşılıklı askeri, ekonomik ve siyasi restleşmeler ile rekabete dayanan yeni bir “iki kutuplu, iki bloklu finansal dünya düzeni” kuruluyor.

Dünya halklarını ciddi tehlikelerle karşı karşıya getirecek bu yeni dünya düzeni, Soğuk Savaş dönemindeki silahlanma yarışı, güç dengeleri için verilen amansız mücadelenin bir benzeri olacak. Batılı liderlerin Avrupa’nın egemenliği ve savunması bağlamında AB ordusu, NATO ile AB arasındaki stratejik ortaklık ve transatlantik bağların geliştirilmesi konularını ele aldığı bu görüşmelerde, “yeni düşman” olarak dünya kamuoyuna benimsetilmeye çalışılan Çin ve Rusya liderlerinin bulunmaması çok normal. G20 Zirvesi toplantılarında ABD-AB blokunun, “Rusya ve Çin tehlikesi”ne karşı güçlendirilmek istendiği çok açık.

G20 DAĞILIYOR MU?

Bu aşamada şimdiki G20 oluşumunun dağılmak üzere olduğu hiç de yanlış bir saptama değil. Muhtemelen ileriki yıllarda, aralarında İsrail gibi yeni üyelerin olacağı farklı bir G20 oluşumuna tanık olacağız.

Roma’da 16’ncısı düzenlenen G20 Zirvesi’ne katılmayacaklarını bildiren diğer liderler ise Japonya Başbakanı Funio Kishida, Suudi Kralı Salman Bin Abdulaziz Al Suud ve Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador.

TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI DA ROMA’DA

G20 Zirvesine, Türkiye’yi temsilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katılıyor. ABD Başkanı Joe Biden’ın Roma’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmeyeceği açıklandı. Kimi siyasi uzmanlar, beklenen Erdoğan-Biden görüşmesinin, 31 Ekim-12 Kasım tarihleri arasında İskoçya’nın en büyük şehri Glasgow’da yapılacak İklim Değişikliği Konferansı (COP) sırasında gerçekleşebileceğini dile getiriyor.

G20 ZİRVESİ KURULUŞ TARİHİ 1999

G20, başlıca gelişmiş ülkeler ile önemi ve ağırlığı artmakta olan yükselen ekonomileri bir araya getirerek, küresel ekonomik sorunlara daha kalıcı çözümler üretebilmek amacıyla, 1999 yılında, dönemin G7 maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarının kararıyla kuruldu. İlk kurulduğu yıllarda bakanlar düzeyinde toplanan bir zirve olsa da, 2008’deki dünya krizinin ardından en üst düzeyde katılımın yapılması kararlaştırıldı.

G20 ülkelerini Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Endonezya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, İngiltere, İtalya, Japonya, Kanada, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Türkiye ve Avrupa Birliği Komisyonu oluşturuyor.

Ayrıca G20 zirvelerinde İspanya düzenli olarak “kalıcı konuk” ülke olarak katılırken, İtalya dönem başkanı olarak Roma’daki zirveye Azerbaycan, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Ruanda, Filipinler, Yeni Zelanda, Hollanda ve Singapur’u da davet etti.

Bu yılki zirvede, iklim ve biyolojik çeşitlilik alanında atılması gereken adımlar, koronavirüs aşısının uluslararası dayanışma ile dünyaya dağıtımı, pandemi sonrası ekonomik toparlanma, uluslararası ekonomi, Afganistan, mülteciler, sosyal ve etik tedbirler gibi konular ele alınıyor.

BİRGÜL GÖKER PERDİSA – BOLOGNA/ROMA

FOTO: AA

KAYNAK: serbestada.com