Romanya’daki dev gösteri: Polis şiddetine 5 yıl sonra dava açıldı

Romanya’daki dev gösteri: Polis şiddetine 5 yıl sonra dava açıldı
REKLAM ALANI
Yayınlama: 12.08.2023
26
A+
A-

Romanya’nın başkenti Bükreş’te 10 Ağustos 2018 tarihinde gerçekleşen ve yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı hükümet karşıtı protestonun sert bir şekilde dağıtılmasıyla ilgili olarak beş yıl sonra nihayet sorumlulara karşı dava açıldı.

Bu olayda dönemin jandarma komutanları ve yetkili amirlerinin de aralarında bulunduğu toplam 16 kişi, görevi kötüye kullanmak ve hukuka aykırı şiddet uygulamakla suçlanıyor. Ancak dikkat çekici bir şekilde hiçbir siyasetçi bu davada yargılanmıyor, bu durum bazı yorumcuların hayal kırıklığına uğramasına neden oluyor.

Spotmedia (Romanya)

Spotmedia, davanın sadece sıradan kolluk görevlileriyle sınırlı kalmasını eleştiriyor. Eski İçişleri Bakanı Carmen Dan’ın adının dava dosyasında geçmediğini ve dönemin iktidar partisi lideri Liviu Dragnea’nın da yargılanmadığını belirtiyor. Davanın, Zafer Meydanı’nda protesto gösterilerine müdahale eden jandarmalarla sınırlı olduğunu vurguluyor. Bununla birlikte, 10 Ağustos müdahalesine karışan bazı kişilere yöneltilen suçlamaların zaman aşımına uğradığına dikkat çekerek yargılamanın ciddiyetini sorguluyor.

Deutsche Welle (Romanya)

Deutsche Welle’nin Romence servisi yazarı Cristian Ștefănescu, protestoya katılanların çoğunun beş yıl sonra hayal kırıklığı yaşadığını ve ülkenin içinde bulunduğu durumun sıkıntılarını ifade ediyor. O dönemde protestolara katılanların tutkularının zamanla tükendiğini ve ülkede bir tür “kronik depresyon” hali olduğunu belirtiyor. Olayın üzerinden geçen beş yılda insanların umutsuzluk yaşadığını ve ülkenin geleceği konusunda kaygı duyduğunu ifade ediyor.

Romanya’daki bu dava, 10 Ağustos 2018’deki olayların ardından yaşanan hukuki süreç ve kamuoyunun tepkileriyle ilgili önemli bir gelişmeyi temsil ediyor. Adaletin yerine gelip gelmeyeceği ve siyasi sorumluluk konusundaki belirsizlikler, Romanya’nın iç politik gündemini etkilemeye devam ediyor.

YENİ POSTA – BÜKREŞ

KAYNAK: https://www.eurotopics.net/tr/305762/romanya-bueyuek-goesterideki-polis-siddetine-dava

FOTO: Jakob Rosen  Unsplash

REKLAM ALANI