Rusya: Yaptırımların verdiği hasar sınırlı

Rusya: Yaptırımların verdiği hasar sınırlı
REKLAM ALANI
Yayınlama: 15.04.2022
Düzenleme: 15.04.2022 11:00
16
A+
A-

AB dışişleri bakanlarının pazartesi günkü buluşmasında, Rusya’ya petrol ambargosu uygulanmasında uzlaşmaya varılamadı.

 

Ancak AB Dış İşleri Temsilcisi Josep Borrell’e göre bu seçenek masadan kalkmış değil. Avrupa basını ise yaratıcı yollarla kimi yaptırımların etrafından dolaşılabileceği gözleminde bulunuyor.

WEDOMOSTİ (Rusya)

MOSKOVA’NIN KASASINDA ESKİSİNDEN DAHA ÇOK PARA VAR

Vedomosti, Batı’nın yaptırımlarının Rusya’nın iç ticaret dengesine neden zarar vermediğini şöyle açıklıyor:

“Bugün aslında ithalatta bir çöküş ve ihracatta buna nazaran hafif bir düşüş yaşasak da bu durum hızla yükselen hammadde fiyatlarıyla telafi ediliyor. Bunun sonucunda da dış ticaret dengesindeki fazla bu yıl da yeniden rekor seviyelere ulaşabilecek ve yeterli likidite sağlanmış olacak. … Makine ve teknoloji ithalatı eşi görülmemiş bir oranda (yüzde 70) düştü, halihazırda ayda normalden üçte bir daha az tüketim malları ithal ediliyor. … Ekonomik döngüler değişti, durum kötüye gitti – ancak gelir ve gider arasındaki fark büyüdü.”

KOMMERSANT (Rusya)

HAMPETROL AÇIK DENİZDE MENŞEİNİ DEĞİŞTİRİRSE

Kommersant, -İran ve Venezuela’daki uygulamalardan esinlenerek- yaptırımları atlatmak için petrol endüstrisinin hilelere başvurmasını bekliyor:

“Yakıt karışımlarıyla ilgili modeller geliştirmek eğlenceli gelebilir, ancak Rus hammaddelerini ‘aklamak’ yönünde daha büyük operasyonlar için emsal olabilirler. … Yüklü tankerler, konum tespit sinyalleri kapalı halde gecenin karanlığında yüklerini deniz üzerinde tarafsız gemilere güya Kazakistan (ya da Norveç veya Suudi Arabistan) petrolü aktarmak üzere Rus limanlarından ayrılır. Şüphe uyandıran tankerlere ve sahiplerine yaptırım uygulansa da bunların yerini yeni gemiler ve insanlar alır. Operasyonun maliyeti ise dünya pazarı fiyatına karşılık Rus petrolüne yapılacak indirimle telafi edilir.”

DE VOLKSKRANT (Hollanda)

OLİGARKLAR DAHA HIZLI

Hollanda hükümeti, Rus oligarklara yaptırım uygulamak konusunda ağır kalmakla eleştiriliyor. Volkskrant köşe yazarı Sheila Sitalsing, yeni Yaptırım Koordinatörü Stef Blok’un hep geç kalmasından şikayetçi:

“Vlissingen limanındaki 50 metre uzunluğundaki yat Roman Abramoviç’indi. The Guardian’ın geçen hafta ortaya çıkardığına göre artık değil. Ukrayna işgal edildikten sonra hemen bir arkadaşının üzerine geçirilmiş. … Hollanda’da 2014’ten beri Rusya’ya yaptırım uygulanıyor. … Ancak ne zaman yaptırım listesine yeni bir oligark eklense, Stef Blok Excel programını açana kadar paçayı kurtarmış oluyor.”

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: AA

KAYNAK: https://www.eurotopics.net/tr/279938/rusya-yaptirimlarin-verdigi-hasar-sinirli

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.