Rusya’da Putin karşıtı protestolar büyüyor mu?

Savaşı protesto eden Rus vatandaşları hapis tehdidiyle karşı karşıya.

 

Rusya’da perşembe gününden beri binlerce gösterici gözaltına alındı. Yine de hafta sonu çok sayıda Rus şehrinde insanlar “Savaşa Hayır” sloganıyla sokaklara döküldü. Yorumcular, Putin’in asıl cephe hattının kendi ülkesi içinde olduğunu düşünüyor.

 

SATORİ (Litvanya)

DEMOKRATİK AYAKLANMAYA KARŞI BİR SAVAŞ

Çevrimiçi portal Satori, Putin’in kendi halkına karşı da savaştığını söylüyor:

“Putin böyle bir ‘tek ulus’ (Ruslar ve Ukraynalılar) olduğuna inanıyorsa eğer, Ukrayna’yı işgal eden Rusya kendisiyle savaşıyor demektir. Bu durumda eylemleri için şöyle bir açıklama getirilebilir: Putin, Ukrayna’nın hukukun üstünlüğüne ve adil siyasete inanmış bir demokrasi inşa etme çabalarına karşı tedbir alıyor. Çünkü bu, kendi ülkesindeki demokrasi kıvılcımlarını da ateşleyecektir. Kocamış despotu ancak kendi halkı devirebilir. Ve o da bu halkın komşudaki tehlikeli fikirlerin büyüsüne kapılmasını önlemeye çalışıyor.”

 

WOXX (Lüksemburg)

BAŞKAN BU iŞE KALKIŞMAK ZORUNDAYDI

Woxx, Putin’in eylemlerinin ne rasyonel bir hesaba dayandığı, ne de kişisel bir patolojiyle açıklanabileceği tespitinde bulunuyor:

“Aksine, yarattığı siyasi sistemin özellikleriyle açıklanabilirler. Putin, iktidardaki konumunu korumak için hem içeride hem de dışarıda sürekli bir gerilime ihtiyaç duyuyor. Siyaset bilimci Robert Horvath daha 2011 yılında Rus dış politikasının, asıl motivasyonunu iç politikadan alan bir ‘önleyici karşı devrim’ olduğu değerlendirmesinde bulunmuştu. Bununla muhalefeti etkisiz hale getirmek, çeşitli iktidar fraksiyonlarını hizaya getirmek ve kamuoyunun desteğini kazanmak amaçlanıyordu. Şimdi yine görüldüğü üzere bunun mantık dışı ve sonunda kendi kendini yok eden bir dinamiğin peşinden giden bir hesap olduğu ortada. ”

 

ADEVĂRUL (Romanya)

RUS ELİTLERİ ARTIK HAREKETE GEÇMELİ

Eğitim uzmanı Stefan Vlaston Adevărul’daki yazısında, Rusya’da çocuklarını ve torunlarını düşünen nüfuzlu insanların var olduğunu umuyor:

“Şu sıralar NATO’nun istihbarat yapılarıyla Putin sonrası dönemde durumun nasıl yatışacağına ilişkin gizli görüşmeler yapılıyor olması muhtemel. … Siyaset ve askeriye içindeki insanların da çocukları ve torunları var. Bunların nükleer bir savaşta mahvolmasını istemiyorlardır. Toplu bir intihar istemiyorlardır. Bu elitlerin Putin’i barışçıl yolla veya zor kullanarak görevden alması sadece birkaç gün sürecek bir mesele. Yoksa Rus halkı büyük acılar çekmeye, ölüleri için göz yaşı dökmeye ve bu çılgınlığı durdurabilecekken bunu yapmayanlara lanet okumaya devam edecek.”

 

ILTA-SANOMAT (Finlandiya)

BU KARARI HALK VERMEDİ

İşgalden bütün bir Rus halkının sorumlu tutulmasına karşı uyarıda bulunuyor Ilta-Sanomat:

“Bu tedirgin edici zamanlarda, Rus egemenlerin Ukrayna’ya akıldışı saldırısının sıradan Rusların kabahati olmadığını hatırlamanın muazzam bir önemi var. Elbette süper güç statüsünün yeniden tesis edilmesini düşleyen destekçileri var Putin’in. Fakat Rus siyasal sisteminde sıradan insanların iktidar sahiplerinin eylemlerine karşı çıkmak bir yana, kararlarını etkileme şansları dahi çok düşük. … Rus devletinin eylemleri ne kadar kötü olursa olsun, sıradan Ruslar bütün olarak saldırıdan sorumlu tutulmamalıdır. Ukrayna’yı işgal etme kararını onlar vermedi.”

YENİ POSTA – MOSKAVA

FOTO: AJ Colores / unsplash.com