Rusya’dan YouTube ve Alman medyasına misilleme tehdidi

thumbs_b_c_e070123076c57117eecd8dc74dff9390
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

YouTube’un Russia Today’in Almanca kanalını kapatmasına Moskova’dan tepki geldi. Moskova Alman medyasına yönelik misilleme tehdidinde bulunurken Berlin hükümeti olayda sorumluluğu olmadığını duyurdu.

YouTube’un Rus yayın kuruluşu Russia Today’in (RT) iki Almanca kanalını kapatmasına Rusya Dışişleri Bakanlığı sert tepki gösterdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada olay ”eşi benzeri olmayan bir enformasyon saldırganlığı“ olarak nitelendi ve Rusya’daki Alman televizon kanallarına karşı benzer bir uygulamanın yapılması için inceleme başlatıldığı belirtildi.

Rusya’daki medya izleme kurumu Roskomnadsor da YouTube’un ait olduğu Google’dan RT üzerindeki engellemeyi kaldırmasını talep ettiğini duyurdu. Aksi halde Rusya’nın YouTube’a erişimi kısıtlayabileceği ya da tümüyle engelleyebileceği belirtildi.

Alman hükümeti YouTube’un aldığı engelleme kararıyla bir ilgilerinin olmadığını açıkladı. Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert Almanya’nın devlet olarak bir tedbirde bulunmadığını söyleyerek “Bunu iddia edenler bir komplo teorisi oluşturmaktadır” diye konuştu.

Haberin devamı için TIKLAYIN

YENİ POSTA – BERLİN