Rusya’ya kısmi petrol ambargosu mantıklı mı, değil mi?

Rusya’ya kısmi petrol ambargosu mantıklı mı, değil mi?
REKLAM ALANI
Yayınlama: 02.06.2022
3
A+
A-

AB, bir ayı aşkın süredir Rusya’ya uygulanacak petrol ambargosunu müzakere ediyordu ve nihayet bir uzlaşma sağlanabildi.

Bu uzlaşmaya göre, deniz yoluyla yapılan ithalatlar engellenecek ancak denize sınırı olmayan Macaristan, Çekya ve Slovakya, Druzhba boru hattı üzerinden petrol almaya devam edebilecek.  Özellikle Macaristan ambargoya karşı çıkmıştı. Avrupa basını, bulunan orta yolun işe yarayıp yaramayacağını irdeliyor.

IRISH INDEPENDENT (İrlanda)

TÜM KOZLAR OYNANDI

Irish Independent’a göre bu makul ve muhtemelen de varılan son uzlaşıydı:

“Kısmi bir petrol ambargosu, hiç ambargo uygulanmamasından iyidir. Putin’in savaş makinesinin finansmanına kısıt getiren her şey memnuniyetle karşılanmalı ve bu ambargo, büyük ölçüde Rus enerjisine bağımlı bir ittifak tarafından uygulandığı için önemli. Üye ülkeler bölünmüş durumda. Bir yanda Kremlin’in kontrolündeki enerjiyi kesinlikle bırakmak isteyen ülkeler, diğer yanda denize kıyısı olmadığı için buna çaresizce bağımlı olan ülkeler ve bir de ikisinin arasında bir yere denk düşen başkaları var. Liderler yine de imkânsızı başarmanın bir yolunu buldular ki zirveden önce pek de beklenen bir durum değildi bu. … AB artık muhtemelen bütün kozlarını oynamış oldu.”

LIDOVÉ NOVINY (Çekya)

PETROL SİLAHI İŞE YARIYOR

Lidové noviny, yeni kabul edilen yaptırımların er geç Rusya’yı gerçekten vuracağına inanıyor:

“Başlarda Moskova petrolden hâlâ para kazanabilir. Ancak yavaş yavaş diğer üreticilerin petrolü de piyasaya çıkacak ve fiyat düşecek. Rusya, ihracatının rotasını başka yere çevirme konusunda sınırlı seçeneklere sahip. … Bu uzun vadede, Batı’dan destek alan Ukrayna’ya karşı savaşı kazanmasını zorlaştıracak. Eski Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in ambargonun Rusya’nın bütçe gelirlerini olumsuz etkileyeceği yönündeki yakınmaları, Moskova’nın petrol yaptırımlarından gerçekten de korktuğunu gösteriyor. Avrupa, uygulaması kolay ya da bedeli ucuz olmasa da bunu sonuna kadar götürmeli.”

TAGESSCHAU.DE (Almanya)

BÖYLE BİR AMBARGO OLACAĞINA HİÇ OLMASIN

Tagesschau.de sonuçtan kesinlikle memnun değil:

“Macaristan, Slovakya ve Çekya bundan fayda sağlarken diğerleri öyle ya da böyle zahmetli bir şekilde ikame arayışına girmek zorunda kalacak. Bu da muhtemelen AB’ye derin bir darbe vuran Vladimir Putin’i oldukça memnun edecek ve bunun sonucunda ortaya çıkan ekonomik dengesizlikler onun işine yarayacak. … Her durumda, öfke ortaya çıkacak ve tartışmalar yaşanacak. Çok sayıda ekonomist, Rusya’ya karşı uygulanacak yarım yamalak bir petrol ambargosuna karşı devamlı uyarıda bulundu – zira bu, Avrupa’yı böldüğü gibi Putin’e de yeterince zarar vermiyor. Bu doğru. Böyle bir petrol ambargosu olacağına hiç olmasın daha iyi.”

VEČERNJI LIST (Hırvatistan)

ORBAN ENERJİ DEVLERİNE MUAZZAM KÂRLAR KAZANDIRIYOR

Macaristan Başbakanı’nı ambargonun etrafından dolaştıran bazı sebepler var, diyor Večernji list:

“Macaristan Başbakanı Viktor Orbán’ın veto tehdidiyle AB’ye gösterdiği [enerji arzının ciddi kesintiye uğramasına ilişkin] sebebin dışında başka gizli bir şeylerin de olduğu izlenimine kapılmamak elde değil: Para. Belki bir de Putin’e sadakat ya da daha doğrusu Orbán’ın Rusya’nın çıkarlarına da hizmet etme ihtiyacı, zira bunun Macaristan’ın çıkarlarına da hizmet etmenin en iyi yolu olduğunu düşünüyor. Ama her şeyden önce para. Orbán, Mol Group’un [Macar enerji şirketi] daha ucuza Rus petrolü ve petrol ürünleri tedarik etmesine olanak sağlıyor. Enerji dünyasının kodamanlarının mevcut iş yapma usullerine engel teşkil etmek istemiyor.”

NAFTEMPORIKI (Yunanistan)

KAZANAN MACARİSTAN

Naftemporiki bir bilanço çıkarıyor:

“AB’deki Rus petrolüne ilişkin tartışmalar neyi mi gösterdi? Her şeyden önce 27 ülke içindeki derin bölünmeyi. Macaristan’ın yanı sıra Çekya ve Slovakya gibi ülkeler de Druzhba boru hattı üzerinden petrol almaya devam edecek. İkinci olarak yaşanan tartışmalar, kendilerini savunanların ve bunu yaparken de elbette ülkelerinin ulusal çıkarları için doğru gerekçeler öne sürenlerin kazandığını gösterdi. Orbán hakkında ne düşünürseniz düşünün -ki çok da iyi şeyler düşünmüyorsunuzdur-, Macaristan Başbakanı, yüzde 80’in üzerinde Rus petrolüne bağımlı olan ülkesinin çıkarlarını son dakikaya kadar savunduğu için itibar görebiliyor.”

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: AA

KAYNAK: https://www.eurotopics.net/tr/282401/rusya-ya-kismi-petrol-ambargosu-mantikli-mi-degil-mi?pk_campaign=et2022-06-01-tr&pk_kwd=282401

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.