Rusya’ya saldırı: Belgorod’da ne oluyor?

Rusya’ya saldırı: Belgorod’da ne oluyor?
REKLAM ALANI
Yayınlama: 24.05.2023
29
A+
A-


Pazartesi sabahı erken saatlerde Ukrayna topraklarından sızan bir taarruz kıtası, sınırın Rusya tarafında yer alan Belgorod bölgesinin iç kısımlarına doğru birkaç kilometre ilerlemeyi başardı ve buraya konuşlandı. Peki kim bu istilacılar? Saldırıları muhalif Rus milisler üstlendi. Kiev ise herhangi bir ilgisi olduğunu yalanladı. Kremlin’in iddia ettiği üzere Rusya’nın taarruzu savuşturup savuşturamadığı belirsizliğini koruyor. Yorumcular ne olduğunu anlamlandırmaya çalışıyor.

ECHO (Rusya)
Aynı numarayla mukabele ediliyor

Sürgündeki oligark Mihail Hodorkovski, Echo tarafından alıntılanan bir Telegram gönderisinde, Ukrayna’nın vaktiyle Rusya’nın kullandığı bir numaraya başvurduğunu söylüyor:

“Putin, 2014’te Donbass’ta ‘yerel milisler’ ve ‘iç savaş’ planını kurduğunda, bu oyunun iki tarafı olabileceğini düşünmemişti. … Şimdi Rus toprakları üzerinde Rus yurttaşlara ateş eden Rus helikopterlerini görüyoruz. … Bu olaylar, başka bir ülkeyi işgal edip, birkaç şehrini yıkıp, ardından o ülkenin işgale nasıl direneceğini dikte edemeyeceğinizi bir kez daha hatırlatmış oldu. Uluslararası hukuka göre Ukrayna, saldırgan devletin topraklarına saldırabilir ve çatışmayı Rus topraklarına taşıyabilir.”

UKRAİNSKE RADİO (Ukrayna)
Rusya’nın sınırları güvende değil

Askeri uzman Yevhen Dikiy, Ukrainske Radio’da saldırının Rusya’yı Ukrayna’daki bazı birliklerini çekmeye zorlayacağını öne sürüyor:

“Savaşın başından bu yana ilk kez, Rus toprağı olarak tanınan bir bölge artık Moskova’nın kontrolünde değil. Ve şimdi Rus gönüllüleri ya da onlarla birlikte gelenleri çıkarmak için buraya asker da gönderilecek. Peki birlikler nereden gelecek? Rusya’nın hinterlandında, halihazırda Ukrayna’da çatışmayan, savaşmaya hazır yeterli sayıda Rus birliği olduğundan hayli şüpheliyim. Dolayısıyla büyük olasılıkla cepheden götürülecekler.”

LE FİGARO (Fransa)
Dört yandan ateş

Le Figaro, Rus milislerin saldırısının Moskova’ya karşı yeni bir savaş yöntemi olduğu analizinde bulunuyor:

“Ukrayna’yla olan 1.500 kilometrelik sınırını korumakta dahi zorlanan bu dünyanın en büyük ülkesinin savunmasızlığını gözler önüne seriyor. Ayrıca, dikkatleri dağıtma ve şaşırtma becerilerini gösteriyor. … Aynı zamanda, çatışmanın Batı’nın gönderdiği silahlara bağlı kalınmaksızın, Kremlin ayısını panikletmek için dört yandan ateş ederek genişletilmesi de dahil olmak üzere, her şeyin mümkün olduğunun mesajını veriyor. … Bu savaşta daha görmediğimiz çok şey var, Ukraynalılar yeni bir silah çekti – Rus silahı. Yarın ortaya çıkacak dikkatsiz bir saldırgan için ellerinde ne var?”

FRANKFURTER ALLGEMEİNE ZEİTUNG (Almanya)
Moskova’nın bir güvenlik sorunu var

Frankfurter Allgemeine Zeitung, saldırıların Putin destekçilerinin moralini bozabileceği kanısında:

“Bu savaşçıların Putin rejimini devirmeleri ihtimal dahilinde değil; kaba bir antiemperyalist, etnomilliyetçi ideolojileri var ve bununla Rus halkından pek rağbet göremezler. Ancak, ülkenin iç kesimlerindeki savaş komiserlikleri ve demiryolu hatlarına gerçekleştirilen kundaklama eylemleri, Rusya’daki iç cephenin iktidar sahipleri için gerçek bir güvenlik sorunu haline gelebileceğini gösteriyor. Belgorod bölgesine yönelik saldırılar gibi eylemler, şiddet eğilimli Putin muhaliflerini cesaretlendiriyor, destekçileri üzerinde ise moral bozucu bir etki yaratıyor.”

LA CROİX (Fransa)
İstikrarsız bir geleceğin ilk izleri

La Croix, bu tür eylemlerin sebep olduğu bedele değip değmediğinden emin değil:

“Kırım Köprüsü’ne verilen hasarı ve yakınlarda Kremlin’e gerçekleştirilen gizemli insansız hava aracı saldırılarını hatırlayalım. Vladimir Putin her seferinde, Ukrayna’nın işgalini haklı göstermek ve halkını yeniden seferber etmek için bu tür eylemlerden faydalanıyor. Rejimin propagandacıları, bilhassa da olaya karıştığı ortaya çıkan gruplardan birine apaçık neonazi holigan çevrelerinden bir kişi tarafından liderlik edildiğinden, bu girişimden de istifade etmekten geri kalmayacaktır. … Şimdiye değin münferit olan bu olaylar, karşı saldırı başladığında Avrupa’nın içine saplanacağı istikrarsızlığa dair bir izlenim sunuyor.”

YENİ POSTA – BERLİN

KAYNAK: https://www.eurotopics.net/tr/301597/rusya-ya-saldiri-belgorod-da-ne-oluyor

Foto: Egor Filin auf Unsplash

REKLAM ALANI