Saadet’ten Eğitim Ataşesi’ne ziyaret: Masada “eğitim ve Türkçe” vardı

Saadet Avrupa Nürnberg Bölge Başkan Yardımcısı Musa Tamer ve  Saadet Avrupa Sosyal İşler Başkanı Bahri Tükenmez, Nürnberg Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Dr. Mune Savaş’ı makamında ziyaret etti.

 

Yapılan ziyaretlerle ilgili açıklama yapan Saadet Nürnberg Bölge Başkan Yardımcısı Musa Tamer “Nürnberg ve çevresinde yaşayan vatandaşlarımızın çocuklarının eğitimle ilgili karşılaştığı sorunları konuştuk. Yurtdışındaki vatandaşlarımızla ilgili hazırladığımız 23 maddelik eğitim, askerlik, oy verme gibi sorunları açıkladık ve çözüm yollarını aradık. Burada yaşayan çocuklarımızın okullarda ve meslek hayatlarında daha başarılı olmaları konusunda nasıl bir yol izlememiz gerektiği konusunda bilgi alışverişinde bulunduk” dedi.
Saadet Avrupa Nürnberg teşkilatından Musa Tamer ile Bahri Uzun’un yaptığı ziyaretten memnunluk duyduğunu belirten Nürnberg Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Dr. Mune Savaş, “Almanya başta olmak üzere tüm Avrupa ülkelerinde ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek, tanıtmak ve gerektiğinde Türk bayrağını en önemli yerlerde dalganladırmak görevi, anaokulda okuyan çocuklarımız başta olmak üzere öğrencilerimizle birlikte tüm vatandaşlarımızın görevi olmalıdır” diye konuştu.

Almanya ve Türkiye’nin eğitim sistemleri konusunda da bilgiler veren Savaş, “Çocuklarımıza iyi bir gelecek sağlamak  ve iyi meslek sahibi gençler olarak görmek istiyorsak, aileler çocuklarıyla yakından ilgilenmelidir” çağrısında bulundu. Türkçenin önemini de vurgulayan Savaş, Türkçe dersinin okullarda tekrar konması ve Türkçenin mutlaka notlandırılması gerektiğini belirterek, bu konuda velilerimize büyük görev düştüğünü söyledi.

Saadet Nürnberg Bölge Teşkilatı Başkan Yardımcısı Musa Tamer ve  Saadet Avrupa Sosyal İşler Başkanı Bahri Tükenmez,  Ataşe Savaş’a Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın kitabını hediye etti.

İLHAN BABA – NÜRNBERG

FOTO: AA